Laptop Kameralarını Bantlamak En İyi Çözüm

Çözüm Mimarı'ndan Ahmet Enes Mangan, her zaman büyük bir soru işareti olarak kalan webcam'lerin güvenlik konusu hakkında konuştu.

Açıklamasında bilgisayar kameralarının özel hayatları tehdit ettiğini söyleyen Mangan, kamerayı kapatmanın en basit çözüm olduğunu vurguladı.

Pek çok kullanıcının güvenlik sorunu yaşamasına ve onlarca kişinin izlenmesine neden olan bilgisayar kameralarını kapatmanın doğru bir hamle olduğu düşünülüyor. Ayrıca internet üzerinden girilen sayfalarda bilinçsizce verilen izinlerin de kameradan izlenme oranını arttırdığı ifade ediliyor. "Laptop kamerasından izleniyor olabilirsiniz" diyen Ahmet Enes Mangan, ’’Teknolojinin bize getirdiği problemlerinden biri de laptop kamerasından izleniyor olmamızdır." şeklinde konuştu.

Konu hakkında eski FBI direktöründen alıntı yapan Mangan, direktör James Comey'in pek çok kişiyi izlediklerini açıkladığını dile getirdi. Hatta bir süre önce Mark Zuckerberg'ün şirkette çektiği fotoğrafta bilgisayarının kamerasını kapattığını belirten Mangan, "Laptop kamerasından görüntü almak için IP adresinin bilinmesi yeterli" dedi. 

Bilgisayar kamerasının güvenliği hakkında sosyal deney yaptıklarını söyleyen Mangan, 5 milyon kişiye kargo maili görüntüsünde mail yolladıklarını ve bu kargoda bir bağlantı bulunduğunu ifade etti. Daha sonrasında ise "O linke tıklayanlar bizim istediğimiz siteye yönlendirildiler. Biz, mailin içine herhangi spam ve virüs koymadık, ancak koyulabilirdi." şeklinde konuşan Mangan, bu 5 milyon kişinin IP adresini kolayca öğrendiklerini belirtti. 

Son olarak laptop kamerasının kapatılmasının basit bir çözüm yolu olduğunu dile getiren Mangan, "Laptop kamerasını kapatarak izlenmenizi engelleyebilirsiniz. En azından özel hayatınıza ve mahremiyetinize özel engel oluşturmuş olursunuz’’ ifadelerini kullandı.