Larry Page: Google ile Apple Gece ile Gündüz Gibi

Larry Page: Google ile Apple Gece ile Gündüz Gibi

iOS ve Android mobil işletim sistemleri arasındaki mücadele hem Google hem de Apple’ın daha fazla tüketiciye ulaşabilmek için giderek daha da agresif olmasını gerektiriyor. Her iki şirketin de çok çeşitli akıllı telefon ve tablet modelleri piyasada yer almaya devam ederken elbette şirket yöneticileri de yaptıkları açıklamalar ile gündeme gelmeyi ihmal etmiyorlar.

Bu sefer Google CEO’su Larry Page, Google’ın gelirlerine dair yaptığı açıklamanın yanında sahip oldukları ürünlerin Apple ürünlerine karşı üstünlüklerinden de bahsetti. Google Maps yani haritalar uygulamasının Apple’ın yanlış sonuçlar içeren harita uygulamasına göre çok daha başarılı olduğunu ve ilk 48 saati içerisinde tam 10 milyon kere indirildiğine değinen Page, Apple’ın aksine haritalar uygulamasını direkt olarak gelir elde etmeyi amaçlayarak geliştirdiklerini de belirtti.

Bunun yanında Google’ın politikalarının Apple’a göre tamamen zıt olduğunu belirten Larry Page, Apple’ın tek bir hedefe odaklanmış yapısından ziyade Google’ın yaratıcılık ve geniş kapsamlı ürünleri başarıyla gerçekleştirme yönünde eğilimi olduğunu, bunun da bazen büyük bir özveri gerektirdiğini itiraf etti.

Ancak Google Apple’ın aksine çalışanlarının mutluluğuna daha fazla önem veriyor. Şirketin Apple’a oranla daha fazla başarısız ürünü olmasına rağmen Forbes’in hazırladığı en mutlu çalışanlar listesinde Google 4. sırayı alırken Apple listeye bile girememişti.

Yönetimsel konuların yanında, Apple’ın ağırlıklı olarak donanım üzerinden para kazanmasına rağmen Google yazılım ve reklamlar aracılığı ile gelir elde ediyor ve gelir modelindeki bu değişiklik ile Google ile Apple’ın gece gündüz kadar birbirlerinden farklı oıldukları ortaya çıkıyor.

Microsoft CEO'su Steve Ballmer NBA takımı satın alıyor

YORUMLAR