Last.fm Müzik Yayınına Son Veriyor

Last.fm Müzik Yayınına Son Veriyor

Sosyal müzik servisi olarak da adlandırabileceğimiz popüler müzik servisi Last.fm, yaptığı resmi açıklamayla birlikte 28 Nisan tarihi itibarıyla "Last.fm Radio" adlı müzik servisini sonlandıracağını duyurdu.

Yaklaşık 10 yıldır dijital müzik piyasasında yer alan, çevrimiçi müzik denildiği zaman akla ilk gelen servislerinden bir tanesi olan ve ülkemizde de yaygın olarak kullanılan Last.fm'in böyle bir karar vermesinin en büyük nedeni; değişen ve sertleşen rekabet şartlarına ayak uyduramayarak yenik düşmesi olarak gösteriliyor.

Aynı zamanda kullanıcılara ücretli abonelik seçenekleri de sunan Last.fm'in müzik dinleme servisini kapatmasıyla birlikte, ücretli abonelik ve üyelik seçeneklerinin devam edeceği de gelen söylentiler arasında yerini aldı. Ek özelliklere erken erişim ve servisi reklamsız kullanma gibi özellikler sunması beklenen ücretli abonelik servisinin, müzik dinleme özelliğinin ortadan kalkmasıyla birlikte birçok kullanıcısını kaybedeceği de bir gerçek.

Last.fm mobil uygulamasını kullanmakta olan kullanıcılarsa Youtube üzerinde yer alan müzik videolarını oynatmaya devam edebilecekler. Ayrıca mobil kullanıcılara isteğe bağlı içerikleri görüntüleyebilmeleri için Spotify tekliflerinin sunulması gibi bir durum da söz konusu. Eğer böyle bir durum gerçekleşirse Last.fm alanında şu an en büyük rakiplerinden bir tanesi olan Spotify'a kısmen de olsa yerini devretmiş olacak.

Dijital müzik piyasasında yer alan Spotify, Deezer ve Pandora gibi güçlü rakipleri olduğunu düşündüğümüz zaman çağının gerisinde kalan Last.fm'in müzik dinleme servisi için vermiş olduğu kararı çok da yadırgamamak lazım. Her ne kadar müzik yayını vermeyecek olsa da "scrobbling" adlı şarkı tavsiye sistemini ve keşif motorunu devam ettirecek olan uygulamanın geleceği merak konusu.

YORUMLAR