Lazer Silahlı Savaş Uçakları Yolda

Daha önceden uzun menzilli lazer silahı denemeleriyle gündeme gelen Amerikan Ordusu şimdi bu teknolojiyi savaş uçaklarına da yerleştirmeyi düşünüyor.

Hatırlanacağı üzere Amerikan Deniz Kuvvetleri, geçtiğimiz aylarda gemilere yerleştirilen ve hareketli nesneleri yüksek isabet oranıyla vurabilen lazer silahı modeli ile gövde gösterisi yapmıştı. Bu tatbikatlarda uçan bir drone gemideki lazer silahı ile uzak mesafeden vuruluyordu. Silahın sessiz ve isabetli çalışması ise büyük bir avantajdı. Şimdi aynı sistem jet motorlu savaş uçaklarına yerleştirilecek.

Lockhead Martin adlı firma, savaş uçaklarına yerleştirilecek lazer silahları için açılan ihaleyi kazanarak bu işten sorumlu firma oldu. Firmanın, 2021 yılından itibaren bu silah sistemlerini uçaklarda test edeceği bilgisi paylaşılıyor. Casus uçaklar haricindeki standart savaş uçaklarında kullanılacak sistem saldırıdan ziyade savunma sistemi olarak görev yapacak. Bu lazer silahlarını kullanan savaş uçakları kendilerine atılan füzeleri uzaktan imha edebilecek ve gelişmiş anti-hava savunma sistemlerine karşı avantaj kazanacak. 

Yeni lazer silahlar sadece savunma sçısından değil, maliyet ve pratik kullanım açısından da avantajlı yapıda. Bu silahların cephane maliyeti füzelerle karşılaştırıldığında çok daha düşük, ayrıca yeniden ateşleyebilmek için füzelerde olduğu gibi beklenmesi de gerekmiyor.

Amerikan Ordusu'nun daha önceden yaptığı lazer silah tatbikatlarını aşağıdaki videolardan görebilirsiniz:

 

YORUMLAR