Lego Robotunun Yaptığı Pastırmalı Yumurtaya Bayılacaksınız

Lego Robotunun Yaptığı Pastırmalı Yumurtaya Bayılacaksınız

Sabah kalktığınızda kahvaltınızın bir robot tarafından hazırlanmasını ister miydiniz? Bundan daha iyi ne olabilir ki! Kanalı YouTuber Iouri Petoukhov ve oğlu tarafından geliştirilen lego robot, dillere destan güzellikte pastırmalı yumurtalar yapabiliyor.

Ünlü mucit Caractacus Potts'un  “Kahvaltı Makinesi” olarak adlandırılan Chitty-Chitty-Bang-Bang mekanizmasını anımsatan bu ilginç icat, yumurtaların kırılmasından kabukların atılmasına, pişirilmesinden pastırmaların kızartılmasına kadar birçok şeyi yapabiliyor. Hatta pişirdiği pastırmalı yumurtanın üzerine tuz ve karabiber dahi atabiliyor.

YouTube'da başarılı içerikler üreten Kanadalı Iouri Petoukhov, tasarladığı lego tabanlı robot hakkında, "Oğlum Micheal ve ben, Brick Wall adını verdiğimiz YouTube kanalına birlikte hayat veriyoruz. Kahvaltıda pastırmalı yumurta hazırlamamıza yardımcı olabilecek lego tabanlı bir robot tasarladık ve ürettik. Amacımız, kahvaltı hazırlama işlemini otomatik hale getirecek uzaktan kumandalı bir makine inşa etmekti. Ortaya çıkan sonuçtan son derece memnunuz" ifadelerini kullandı. 

Petoukhov, bu ilginç icadın her hafta sonu ailesi için yemek yapma sevgisinden çıktığını söyleyerek, "Oğlum Micheal ile işe koyulduk ve çok sevdiğimiz lego'ları kullanarak bir robot yapmaya karar verdik" dedi.

Mekanızmayı yaparken en büyük zorluğun, lego robotun yumurtayı alırken kırmamasını sağlamak olduğunu belirten Petoukhov, "Kuracağımız mekanızmanın yumurtalara zarar vermemesi için müthiş bir denge ve hassasiyete sahip olması gerekiyordu. En iyisini yapana kadar onlarca farklı yolu denedik; ancak asıl meydan okuma, bu mekanızmayı lego ile nasıl yapacağımızdı. Onca başarısızlıktan sonra sonunda doğru tasarımı bulduk ortaya harika bir robot çıkardık" dedi.

Bu, Petoukhov ve oğlu Micheal'ın tasarladığı ilk etkileyici proje değil. YouTube'da 34 bin abonesi bulunan ikili, daha önce de lego tabanlı çim biçme robotu tasarlamıştı.