Legolardan Süperbilgisayar Yaptılar

Legolardan Süperbilgisayar Yaptılar

ABD’de bulunan Southhampton Üniversitesi’nden bir takım, ucuz süperbilgisayar yapmanın yolunu buldu. Takım, 25 $’lık Raspberry Pi bilgisayarları legolar ile birbirine tutturarak bir süperbilgisayar yaptı.

Raspberry Pi, bir mini bilgisayar. ARM tabanlı, Linux bilgisayarları olan Raspberry Pi’ler, yalnızca bir kredi kartı boyutunda.

Southhampton Üniversitesi’nden Prof. Simon Cox önderliğinde başlayan projeye, Cox’un 6 yaşındaki oğlu da katıldı. 16 GB’lık SD kartlar bulunan 64 tane Raspberry Pi bilgisayarını legolar ile bir yapı şekline getiren takım, ethernet ağı ile bilgisayarları birbirine bağlamayı da ihmal etmedi.

Raspberry Pi bilgisayarları elde ettikten bilgisayarları birbirine bağlayıp, hepsine standart Debian Wheezy sistem kurdular ve yeni bir süperbilgisayar yaptılar. Ayrıca bu işi yapmak için adım adım hangi aşamalardan geçmek gerektiği konusunda bilgilendirici bir kitapçık hazırlayan takım, bilgisayara Iridis-Pi ismini verdi. Sistem, Message Passing Interface adlı yapının ücretsiz bir uygulamasını ve paralel hesaplama işlemleri için yazılmış bir Python kodu ile çalışıyor.

Bu süperbilgisayar üzerinde yapılan ilk test ise Pi sayısının değerini hesaplatmak oldu.

YORUMLAR