Lenovo, 2018'de de PC ve Dizüstü Bilgisayar Pazarında Lider

Dünyanın ve Türkiye’nin lider teknoloji firmalarından Lenovo, bugün düzenlediği basın toplantısında pazar ve şirkete dair son rakamlar, gelişmeler ve yenilikleri teknoloji basınıyla paylaştı. Lenovo, 2018’in ilk yarısında PC ve dizüstü bilgisayar pazarında liderliği sürdürüyor. Detaylar haberimizde.

Dünya genelinde adından söz ettiren büyük teknoloji şirketlerinden Lenovo, bugün Lenovo Game On’da düzenlenen basın toplantısında önemli istatistikleri katılımcılarla paylaştı. 2017 yılının ilk 6 ayına oranla Türkiye’de PC pazarında - adet olarak - %14, cirosal olarak %29 oranında büyüme gösteren Lenovo, 2018’in ilk yarısında %25,1’lik pazar payıyla PC pazarının lideri oldu. Dizüstü bilgisayar pazarında da liderliğini %29’luk pazar payıyla 2018’in ilk yarısında devam ettirdi. Türkiye tablet pazarında da Lenovo, 2018’in ilk 6 ayında adet bazında satışlarını geçen seneye orana %100 artırırken, bunun ciroya yansıması %74 oranında oldu.

Dünyada ve Türkiye’de pazar ve karlılık payını ciddi oranda artırdığı görülen Lenovo, kobiler tarafından da en çok tercih edilen marka oldu. IDC rakamlarına göre 2018’in ilk 6 ayında Kobi segmentinde %41,6 gibi ciddi bir pazar payı ile PC pazarının lideri oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre satışlar %43,2 oranında arttı.

11,91 milyar dolar gelirle (2017 yılının aynı dönemine kıyasla %19 artış) globaldede büyümesini sürdüren Lenovo, basın toplantısında oyun pazarına dikkat çekti. Oyun pazarının hızla geliştiğini, oyun ekosisteminin çığ gibi büyüdüğüne dikkat çeken Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu, bu pazarda hem Lenovo Game On merkezleri hem de oyun pazarına özel Legion markalarıyla yakaladıkları rüzgarın süreceğini söyledi. GFK Tüketici Segmenti Gaming pazarı rakamlarına istinaden, Lenovo’nun Türkiye’de bu alanda satışları 2018’in ilk yarısında adetsel bazda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %70 oranında, cirosal olarak ise %65 oranında arttı.

Legion serisinin yeni ürünleri de toplantıda ilgi odağı oldu. Özellikle hem tasarımı hem de üstün performansıyla oyun severleri kendisine bağlayacak olan Legion Y530, dikkatleri üzerine topladı.