Lenovo Dizüstü Bilgisayarlara İstenmeyen Yazılımlar Yerleştirirken Yine Yakalandı

Lenovo Dizüstü Bilgisayarlara İstenmeyen Yazılımlar Yerleştirirken Yine Yakalandı

Kendinizi bu Lenovo haberini daha önce okumuş gibi hissedebilirsiniz. Ancak Lenovo uslanmadığı sürece bu manşete alışmamız gerekecek gibi görünüyor.

Çinli üretici Lenovo hakkında ilk olarak 2015 yılının Şubat ayında Lenovo'nun Yeni Ürünlerine Reklam Yazılımı Yerleştirdiği Ortaya Çıktı haberimizle kullanıcıları uyarmıştık. Yazılımlarında bulunan bir Adware yüzünden oldukça sıkıntı yaşayan PC üreticisi, şimdi daha ciddi bir suçlamayla karşı karşıya. Lenovo dizüstü PC’lerde doğrudan anakartlara istenmeyen çöp yazılımlar (crapware) yüklemekle suçlanıyor. Bu yazılımlar bilgisayarlara format atılarak temiz kurulum yapılsa da yok edilemiyor.

Lenovo’nun dizüstü PC’lerinde doğrudan anakarta yüklediği yazılımın adı LSE (Lenovo Search Engine). Bu yazılımı bilgisayardan kaldırmak anakartı değiştirmeden mümkün olamıyor. LSE, dizüstü PC’lere "OneKey Optimizer" adında bir yazılım yüklüyor (OKO). Bu yazılım sürücüleri güncelliyor ve HDD bakımı yapıyor, ancak birçok açığı bulunuyor bu yüzden “zararlı yazılım” olarak adlandırılıyor.

Bu yazılımları bulunduran cihazların 23 Kasım 2014 ile 10 Nisan 2015 arasında Windows 8.1 işletim sistemiyle gelen Lenovo dizüstü bilgisayarlar olduğu da açıklandı. Lenovo bir BIOS güncellemesi yayınlayarak bu açıkları kapatacağını açıkladı.

Lenovo Sahiplerinin Dikkatine, Çok Tehlikeli 3 Açık Daha Saptandı

Tüketiciler Lenovo'yu Cezalandırmak İçin Bir Araya Gelecekler

YORUMLAR