Lenovo, Fujitsu'nun Bilgisayar Bölümünü Satın Alıyor

Çin merkezli Lenovo şirketi, Fujitsu’nun kişisel bilgisayarlar üreten departmanını satın alıyor. Departmanın yüzde 51’lik hisselerini satın alacak olan Lenovo’nun, bu anlaşma için 269 milyon dolar ödeyeceği belirtildi.

2016 yılından beri anlaşma ve yardımlaşma içerisinde olan bu iki şirket, büyük bir anlaşmanın geleceğini ifade etmişlerdi. Ayrıca bu yıl itibarıyla “dünyanın en iyi bilgisayar üreticisi” ünvanını HP şirketine kaptıran Lenovo, yapılacak olan Fujitsu hamlesiyle tekrardan lider konumuna geçmek istiyor.

Fujitsu Client Computing LTD'nin kişisel bilgisayar bölümünün yüzde 51’lik hisselerini satın alacağını duyuran Lenovo, Fujitsu’ya toplamda 17,85 milyar yen (156 milyon dolar) ödeyecek. Ayrıca bu satın alımdan sonra şirketin 2020 yılına kadar gösterdiği başarıya göre de 2,55 milyar yen ile 12,75 milyar yen arasında bir ödeme daha yapılacak.

Bunlara ek olarak dünya genelinde bilgisayar satışlarında yaşanan düşüş Lenovo şirketini pek etkilemedi. Eylül ayıyla beraber bu yılın ikinci çeyreğinde 139 milyon dolar kar elde eden şirket, 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 21’lik pazar payına sahip olduğunu açıkladı.

YORUMLAR