Lenovo'nun Yeni Ürünlerine Reklam Yazılımı Yerleştirdiği Ortaya Çıktı

Lenovo'nun Yeni Ürünlerine Reklam Yazılımı Yerleştirdiği Ortaya Çıktı

Lenovo'nun ürettiği diz üstü ve tabletlerde reklam (adware) yazılımlarına rastlandı. Daha kutusundan yeni çıkan cihazların ilk açıldığında aktif duruma geçen yazılımlar Lenovo’nun başını çok ağrıtabilir. Superfish adı verilen reklam yazılımının pek çok yeni açılmış Lenovo cihazda varlığı saptandı. Program kullanıcıların bilgisayarlarına izin almadan ya da hiçbir uyarıda bulunmadan reklamlar yerleştirebiliyor. Google aramalarında aktif olan program, yapılan aramaları temel alarak farklı reklamları izinsiz olarak kullanıcıya gösterebiliyor. 

Lenovo’nun kullandığı Superfish Adware isimli reklam yazılımı Internet Explorer ve Google Chrome kullanıcılarını etkiliyor. Ocak ayının sonunda Lenovo yetkililerden, artık böyle bir programın son üretilen cihazlarda bulunmadığı açıklanmıştı. Lenovo sözcüleri, özellikle dizüstü bilgisayarlara yerleştirdikleri kurumsal yazılımlardan Superfish’i ayıkladıklarını ifade etmişlerdi. Lenovo yetkilileri, cihazları kullanırken kullanıcıya sunulan ‘gizlilik ve kullanım sözleşmesi’ kısmının kabul edilmemesi durumunda Superfish’in aktif olmayacağını da belirtmişlerdi. 

Kullanıcılar ise ne yaparlarsa yapsınlar bu reklam yazılımının bir şekilde aktif olduğunu, kendi protokollerini uygulayarak işlevselliğinin devam ettiğini bildiriyorlar. Bu konuda Lenovo müşteri ilişkilerine yapılan yeni başvuruların  henüz daha cevaplanmadığı da ortaya çıktı.

Superfish Adware pek çok anti virüs programı tarafından tanınarak bilgisayarlardan kaldırılabiliyor. 

Lenovo'dan El Yazısı Mektup Yazma Keyfi

Lenovo, Motorola'yı Bünyesine Kattı

Lenovo Yoga Tablet: Mükemmel Tasarım

YORUMLAR