Leon Foucault Kimdir?

Leon Foucault Kimdir?

Bugün yani 18 Eylül 2013 tarihinde, Google ana sayfasına giriş yapan kullanıcıları Leon Foucault'un 194. doğumgünü anısına hazırlanan Doodle karşılıyor. Peki Google tarafından özel bir Doodle'la onurlandırılan Leon Foucault kimdir?

Tam adı Jean Bernard Leon Foucault olan ünlü Fransız fizikçi, 18 Eylül 1819 tarihinde Fransa'nın Paris kentinde dünyaya gelmiştir. Foucault sarkacı olarak bilinen ve dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünü fiziksel olarak kanıtlayan icadı ile adını tüm dünyaya duyurmayı başarmıştır.

Ayrıca Foucault, ışık hızının ilk hassas ölçümlerinden birini gerçekleştirmiş ve Foucault akımları denen elektromanyetik fenomeni keşfetmiştir. Hatta Ay yüzeyinde yer alan Foucault Krateri adını kendisinden almaktadır.

Tüm bunların dışında optik, elektromagnetizma, fotoğrafçılık ve başka birçok dalda zamanının en önemli araştırmacılarından biri olan Foucault, 1852 yılında jiroskop'u yaptı ve özelliklerini açıkladı. Yön bulma konusunda pusula yerine yararlanılabilen jiroskop'u ilk kez 1910 yılında Alman silahlı kuvvetlerince kullanılmaya başlandı ve günümüzde hala birçok uzay çalışmasında bu cihazdan yararlanılmaktadır.

Çalışmalarının çoğunu Paris gözlem evinde gerçekleştiren Leon Foucault, kendisine ait pahalı aygıtlardan oluşan bir laboratuar kurabilmek için paraya ihtiyaç duydu ve bunun sonucunda endüstriye yöneldi. Yoğun çalışmaları sonucu ihtiyacı olan parayı bulmuş olsa da vücudu zayıf düştü ve 1867 yılında ilk felç belirtilerinin ardından, 11 Şubat 1868 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Bilim dünyasına adını altın harflerle yazdırmayı başaran Leon Foucault'u rahmetle anıyoruz ve Google'a bu jesti için teşekkür ediyoruz.

Google NFC Teknolojisiyle Şifrelerden Kurtulacak

YORUMLAR