Leonardo DiCaprio, İklim Değişikliğine İnanmayan Trump'ı Eleştirdi

Leonardo DiCaprio Donald Trump'ı Eleştirdi

İklim değişikliği konusunda yaptığı çalışmalarla takdir toplayan ünlü Hollywood yıldızı Leonardo DiCaprio, Yale İklim Konferansı’nda çok önemli açıklamalarda bulundu. Sahibi olduğu vakfın, 100'den fazla kuruluşa 20 milyon dolarlık çevre yardımı dağıtacağını açıklayan DiCaprio, iklim değişikliğine inanmayan Trump yönetimini eleştirmeyi de ihmal etmedi.

Yale İklim Konferansı’nda konuşma yapan ünlü aktör ve aktivist Leonardo DiCaprio, son yıllarda görülen doğal afetlerin, iklim değişikliğinin en büyük kanıtı olduğunu vurguladı. DiCaprio, “Fırtınaların, orman yangınlarının ve kuraklıkların her zamankinden daha fazla yaşandığını ve birçok canlının yok olduğunu gözlemledik. Bilim insanları, 1990’lı yılların başından bu yana uyarılarda bulunuyorlar, ancak bizler çalan alarm zillerini farketmedik” dedi. 

İnsan etkisinin, iklim değişikliği üzerindeki en baskın faktör olduğunu söyleyen DiCaprio, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nde yayınlanan raporlarda bu etkinin yüzde 95 oranında olduğunu ifade etti. Ünlü aktör, “Raporlardaki kanıtlara ve uyarılara rağmen, gezegenimizi korumak için yeterli bilince sahip değiliz” diyerek, Donald Trump yönetiminin iklim değişikliği konusundaki tutumunu eleştirdi.

DiCaprio, seçimden sonra Donald Trump ile bir araya gelerek "iklim değişikliğiyle mücadele için kapsamlı bir plan" hakkında görüş alışverişinde bulunduğunu da açıkladı, ancak iklim değişikliği konusundaki çalışmalara karşı çıkan Scott Pruitt'in Çevre Koruma Dairesi Başkanı olarak atanmasından bu yana herhangi bir olumlu gelişme yaşanmadığını belirtti.

İklim değişikliğinin nedenlerini kabul etmeyen Trump yönetimi, Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmişti. Bunun aksine DiCaprio, Amerika’yı vuran Harwey ve Irma Kasırgalarının, iklim değişikliği üzerindeki en büyük kanıtlardan biri olduğunu düşünüyor.

Amerika’nın, iklim değişikliği konusunda dünyanın öncü ülkelerinden biri olabileceğini söyleyen DiCaprio, ABD Başkanının geç olmadan harekete geçmesini umut ediyor. 

YORUMLAR