Leonhard Euler Kimdir?

Leonhard Euler Kimdir?

15 Nisan 1707 tarihinde İsviçre'nin Basel kentinde dünyaya gelen İsviçreli ünlü matematkçi ve fizikçi olan Leonhard Euler'in 306. yaş günü anısına Google tarafından bir Doodle yayınlandı. Peki doğum gününün 306. yılı anısına Google tarafından Doodle hazırlanan Leonard Euler kimdir?

18. yüzyıl'ın en önemli ve tüm zamanların en önemli matematikçilerinden biri olarak kabul edilen Euler'in matematik alanında yaptığı çalışmaların tamamı 70 cildi aşmaktadır. Basit aritmetikten tutunda sayılar teorisi ve topolojiye kadar farklı alanlarda kabul gören birçok teorem ispatlamasının dışında pek çok yeni kavram da geliştirmiştir. Günümüzde kullanılan modern matematik terminolojisiin de yaratıcısı olmuş fonksiyon kavramının da yaratıcısı olmuştur.

Çocukluk döneminde babasının isteği üzerine Basel Üniversitesi'nde İlahiyat, İbranice ve Yunanca eğitimi alan Euler, Bernoulli'nin müdahalesi olmasaydı babasının yolundan giderek bir papaz olacaktı. Bernoulli'nin babasını ikna ederek Euler'i matematik alanına yönlendirmesi bu noktada Euler için bir dönüm noktası oldu.

1727 yılında Basei'i terkederek Rusya'nın St. Petersburg şehrine yerleşen Euler, 1730 yılında fizin profesörü oldu. 1733 yılında Basel'e geri dönen Euler, Bernoulli tarafından matematik kürsüsünde kıdemli akademisyenliğe terfi ettirildi.

7 Ocak 1734 tarihinde bir ressamın kızı olan Katharina Gsell ile evlendi. On üç çocukları oldu ve çocuklarının sekiz tanesi genç yaşlarda hayatını kaybetti. İkinci evliliğiniyse eşinin üvey kardeşiyle yaptı.

18 Eylül 1783 tarihinde beyin kanaması sonucu Rusya'nın St. Petersburg şehrinde hayata gözlerini yuman Euler'in ardından hayatını ve yaptığı çalışmaları anlatan eserlerden biri damadı olan Fuss tarafından kaleme alındı.

Microsoft'ta mı Akıllı Saat Üretecek?

YORUMLAR