Leonidas da Silva Kimdir?

Leonidas da Silva Kimdir?

Bugün bilgisayarları başına geçerek Google'a giriş yapan kullanıcıları büyük bir sürpriz bekliyor. Google tarafından yayınlanan yeni Doodle'ın kahramanı ünlü futbolcu Leonidas da Silva. Peki Google'ın 100. doğum günü anısına Doodle yayınladığı Leonidas da Silva kimdir ve neden kendisi için Google tarafından bir Doodle hazırlandı?

6 Eylül 1913 tarihinde Brezilya'nın Rio De Janeiro kentinde dünyaya gelen ünlü Brezilyalı futbolcu ve futbol yorumcusu Leonidas da Silva, iki dünya kupasında Brezilya milli formasını taşıma başarısını göstermiştir. Hatta 1938 FIFA Dünya Kupası'nın en çok gol atan oyuncusu olmayı başarmıştır.

Futbolun en estetik hareketlerinden biri olan rövaşata hareketinin öncülerinden olan Leonidas da Silva, futbol severler arasında Kara Elmas ve Lastik Adam lakaplarıyla tanınmaktadır.

Leonidas da Silva için Google tarafından hazırlanan özel Doodle, ünlü futbolcunun 100. doğum günü olan 6 Eylül 2013 tarihi şerefine ve futbolcunun anısını yaşatmak için yayınlanmıştır.

24 Ocak 2004 tarihinde yine Brezilya'nın Sao Paulo kentinde hayata gözlerini yuman Leonidas da Silva futbol hayatına Sao Cristovao de FC takımında başladı ve futbol kariyeri boyunca Brezilya ve Uruguay'da birçok kulüpte top koşturdu.

Brezilyalı diğer bir futbolcu olan Petronilho de Brito tarafından ortaya çıkan rövaşata vuruşu Leonidas da Silva tarafından geliştirilmiş ve farklı bir boyuta taşınmıştır.

Google'ın bugünkü Doodle'ına konuk olan ünlü futbolcu ve futbol yorumcusu Leonidas da Silva'nın kısa hayat hikayesi bu şekildedir.

Popüler Bilgisayar Oyunu Mirror's Edge Gerçek Hayata Taşındı

YORUMLAR