LG: Çentik Tasarımını Apple'dan Önce Biz Planladık

Birkaç gün önce LG tarafından ABD'de tanıtılan ve açılır-kapanır çentiğiyle çok konuşulmayı başaran G7 ThinQ, akıllara iPhone X'u getirmişti. Cihazın iPhone X'dan kopyalandığı söylentileri, Koreli şirketi bu konu hakkında açıklamaya yapmaya zorladı.

Çerçevesiz ekran tasarımı son bir yıl içerisinde bir hayli popüler hale geldi. Bu alanda bir yenilik yapan ve ekran boyutunu daha da büyük tutmak isteyen Apple ise çentik tasarımını geliştirdi ve akıllı telefon pazarında bir ilki gerçekleştirerek iPhone X'da kullanıcılara sundu. Ancak Koreli şirket LG kendi çentik tasarımlarının iPhone'dan kopya olduğunu reddetti. Hatta çentik hamlesini Apple'dan daha önce geliştirdiklerini, fakat telefonlarına yerleştiremediklerini dile getirdi.

Şirketin mobil bölüm şefi Hwang Jeong-hwan tarafından yapılan açıklamada, özellikle G7 ThinQ'nun açılır-kapanır çentik özelliğinin üzerinde duruldu. Bu tasarımın iPhone X'a oranla daha kullanışlı olduğunu belirten Hwang, "Apple'dan önce çentik tasarımını planladık. Fakat ürünlerimizde çentikli çerçevesiz ekran tasarımını benimsemedik" ifadesini kullandı. Ayrıca mobil şefi, bundan sonraki telefon modellerinde ikinci ekranı görmeyi tercih edeceklerini de söylerken bu konuda hızla çalıştıklarını belirtti.

LG G7 ThinQ'nun eşsiz bir tasarıma sahip olduğunu dile getiren mobil şefi, cihazın diğer akıllı telefonlara benzediğini ancak çok daha farklı özellikler sunabildiğini savundu. Son olarak Hwang, G7 ThinQ'nun AR-tabanlı animasyonlu emojiyi içermediğini doğruladı ancak yazılım güncellemesiyle bu sorunun çözülebileceğini aktardı.