LG, VR Teknolojisi İçin Yeni Bir Patent Aldı

LG, VR Teknolojisini İçin Yeni Bir Patent Aldı

Sanal gerçeklik gözlükleri, yapay dünyalarda kolaylıkla gezmemize olanak tanıyor. Hala geliştirme aşamasında olan bu teknoloji, günümüzde birçok teknoloji devinin patent savaşını gözler önüne seriyor. Kısa süre önce ortaya çıkarılan bir haberee göre LG, sanal gerçeklik gözlüklerinde ekran kapısı efektini azaltmaya odaklanan yeni bir patent aldı.

Geçtiğimiz hafta keşfedilen bu patent, ekran kapısı efektini (screen-door effect) azaltmasıyla dikkat çekiyor ve bunu ayrıntılarıyla anlatıyor. Özetlemek gerekirse LG, ilerleyen dönemlerde sanal gerçeklik gözlüklerindeki görüntü kalitesine muazzam katkı sağlamayı amaçlıyor.

Burada bir parantez açıp, "Ekran kapısı efekti nedir?" sorusuna odaklanarak merakı giderelim. Bilişim sözlüğüne göre ekran kapısı efekti, yansıtılan görüntüde pikselleri ayıran ince çizgilerin görülebilir hale geldiği yer olarak tanımlanıyor. Bu ismi alması ise efektin ince delikli bir elekten bakmaya benzemesi ile açıklanıyor.

LG'nin aldığı bu patent, yeni bir ekran çözünürlüğü hamlesi gibi görünmüyor. Bunun yerine şirket, görüntü paneli ile mercekler arasına yerleştirilen bir "ışık difüzyon elemanı" olarak tanımlamayı tercih ediyor. Yani çok yakın bir konumda gösterge panelinde bulunan bir görüntüyü izleyen kullanıcının ışık blokaj alanını algılamamasını sağlıyor.

Ekranın görüntü kalitesini artırmayı amaçlayan patentin sanal gerçeklik gözlüklerine olan etkisi nasıl olacak hep birlikte göreceğiz. 

YORUMLAR