LG'nin Amiral Gemisi Akıllı Telefonları Tam Bir Hüsran Yaşıyor

LG'nin Amiral Gemisi Akıllı Telefonları Tam Bir Hüsran Yaşıyor

LG telefon üreticisinin G4, G5 ve LG G6 telefonları amiral gemisi adı altında piyasaya sürülmelerinden sonra, her üç telefon için de öngörülen satış rakamları, beklentilerin gerisinde kaldılar.

Üstelik bu rakamlar "zayıf" olarak nitelendirildiler. LG G6 serisinin, son kazanç raporunda da "Premium sınıf" olarak nitelendirilen telefonun maliyetinin yanlış hesaplanmış olması, yeni çıkan bu seri için alarm sinyalleri vermeye devam ediyor. LG, beklenenden zayıf premium akıllı telefon satışları yaşadığını açıklarken, cihazın bileşen maliyetlerinin yüksek olmasından ve yaşanan bu durumun da yanlış hesaplanan satış – maliyet fiyat dengeleri olduğundan yakınıyor.

Öte yandan LG, şirketin dört ana iş biriminden üçünün bir önceki yıla göre daha yüksek gelir bildirdiğini gururla söylerken, aynı şeyi mobil cihaz departmanı için telaffuz edemiyor. Mobil cihazlar bölümünde uzak ara geride kalan LG, beyaz eşya, ev eğlence ve yedek parça birimlerinde yüzü gülüyor olsa da mobil cihazlar departmanında beklediği başarıyı yakalayamıyor. Aslında durumu bütünüyle değerlendirecek olursak, LG'nin G6'yla geliştirdiği pazar stratejisi, sadece Samsung'un hemen ardından "ikinci sırayı" hedefleyen net ve temiz bir mantığa sahipti.

LG 2017'de G6'yı tanıttı tanıtmasına, ancak Qualcomm'ın eski 2016 Snapdragon 821'i yongalarını kullandı. Galaxy S8'den neredeyse bir hafta kadar sonra pazara açılan LG G6 için bu strateji çok da yerinde bir karar olmadı. Cihazın fiyatının özelliklerine oranla pahalı olmasının da yaşadığı sıkıntıda payı büyük.

Bu yanlış stratejilerinden dolayı LG cihazlar, Samsung cihazların hemen ardından kulvara girebilmeyi de başaramadılar. LG G6 ürün gamı bugün yaklaşık 480 dolara kadar ucuzlamış görünüyor. İlk tanıtıldığında Amazonda fiyatı 720 dolar olarak telaffuz ediliyordu.

LG G6 En Çok Sevilen Özelliğinden Vazgeçiyor

LG G6 Modüler Eklentiler Kullanmayacak, Estetik Olmaya Çalışacak

LG G6 Yeni Reklamını, Samsung Galaxy S8'in Tanıtım Gününe Denk Getirdi

YORUMLAR