LINE Artık Mesajları Şifreleme Seçeneği ile Daha Güvenli Olacak

LINE Artık Mesajları Şifreleme Seçeneği ile Daha Güvenli Olacak

LINE uygulaması, kullanıcılar tarafından en sevilen mesajlaşma uygulamaları arasında yer alıyor ve WhatsApp ya da Facebook Messenger gibi popüler uygulamaların hemen ardından gelen en büyük alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Fakat şimdiye dek güvenliği ve gizliliği tesis etmek için herhangi bir adım atmamıştı. Şirket tarafından yayınlanan yeni bilgiler ise kullanıcılar arasındaki veri iletimini şifrelenmiş bir şekilde yollayan yeni Letter Sealing özelliğinin aktif hale getirildiğini belirtiyor.

Bu sistemin en güzel yanı, gönderilen mesajların hiç bir şekilde bir sunucuda barındırılmaması ve direkt olarak kullanıcıların cihazından cihazına gönderilmesi. Bu gönderim esnasında gönderilen verilerin şifrelenmiş bir şekilde aktarılmaları ise herhangi bir şekilde internet bağlantınıza sızarak veri paketlerini ele geçirebilecek kötü niyetli kişilerin bu paketlerin içeriğine erişmelerine engel oluyor. Dolayısıyla kullanıcıların güvenliği için gereken tüm imkanların yeni mektup damgalama özelliği sayesinde sunulduğunu söyleyebilirim.

Yeni güncelleme hem Android hem de iOS kullanıcıları için gerçekleştirildi ancak aktif hale gelmesi konusunda biraz karmaşıklık mevcut. Sadece tek bir Android cihazda LINE kullanıyorsanız yeni güvenlik seçeneği kendiliğinden aktif hale geliyor. iOS bir cihaz kullanıyorsanız manuel olarak etkinleştirmeniz gerekiyor. Lakin birden fazla Android cihaz kullanıyorsanız da manuel etkinleştirmenin gerekmesi nedeniyle yeni güvenlik seçeneğinin biraz karmaşık olabileceğini belirtmek lazım.

Şimdilik şifreleme sadece birebir sohbetler ve konum paylaşımı özelliklerinde uygulanıyor ancak gelecek güncellemelerle birlikte grup sohbetleri gibi etkinliklerde de şifreli mesaj gönderiminin mümkün olacağı belirtiliyor. LINE'ı indirmek için aşağıdaki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

LINE Anlık Mesaj Uygulamasında Açık Bulana 20 Bin Dolar Ödül Var

YORUMLAR