Linux'ta Bulunan Bir Sistem Açığı İnternet Üzerinde Sorun Yaratabilir

Linux'ta Bulunan Bir Sistem Açığı İnternet Üzerinde Sorun Yaratabilir

Ghost (hayalet) adı verilen sitem açığı, Linux kullanıcılarının korkulu rüyası oldu. Sistemde bulunan açık hackerlerin Linux kullanıcıların bilgisayarlarına girmesine olanak tanıyor.

Sistem açığı 'ghost', kötü amaçlı kişilerin Linux sistemler üzerinde zararlı programlar yerleştirip kullanmalarına da olanak veriyor. Siber Güvenlik şirketi Qualys'in yaptığı açıklamaya göre, Linux kullanıcıları arasında hızla yayılan bu açık, internet üzerinde de bazı hasarlar yaratabiliyor. Özellikle Linux sunucuların tehlike altında olduğu belirtiliyor.

Ghost açığından faydalanarak henüz bir saldırı gerçekleştirildiğine dair her hangi bir rapor yok. Ancak Linux kullanıcıların 'ghost' tehdidiyle karşı karşıya olduklarını açıklayan Qualys,  C ve C++ programların bu açığa karşı savunmasız olduklarını da açıkladı. Linux üzerinde Python veya Ruby gibi yazılım dillerinin kullanılmasının da çok güvenli olmayabileceğini belirtti. 

MySQL ve Ruby veri tabanlarına kadar etki edebilen durum, şimdi Linux kullanıcılarının sorunu aşabilmek için hummalı bir çalışmaya girmelerine yol açmış durumda. 

Pardus'u Tanıyalım

Linux Kullananlar İçin En Temel Uygulamalar

Opera Yakında Linux'a da Stabil Versiyon Sağlayacak

YORUMLAR