Lise Öğrencileri Sınırsız Sıkıştırma Yapabilen Yazılım Geliştirdi

Lise Öğrencileri Sınırsız Sıkıştırma Yapabilen Yazılım Geliştirdi

Dünyadaki kayıpsız sıkıştırma yapabilen yazılımların az olduğunu düşünen iki lise öğrencisi sınırsız ve kayıpsız sıkıştırma yapabilen bir yazılım geliştirdi.

Tokat Fen Lisesi'nde ve aynı zamanda özel yetenekli kişilerin gittiği BİLSEM'de eğitim gören Serhat Danışan ve Necim Erdem Öksüz adlı 9'uncu sınıf öğrencileri yaklaşık 8 ay önce kayıpsız sıkıştırma yapabilen programların az olduğunu fark ettiler. Bu durumu öğretmenleriyle paylaşan öğrenciler BİLSEM'de bir çalışma başlatarak Nested Adaptive Prediction adının verildiği bir algoritma kurmayı başardılar. Geliştirdikleri bu yazılım ile günümüzdeki programların aksine sınırsız ve kayıpsız fotoğraf sıkıştırması yapmayı başarabildiler. 

TUBİTAK'da Birinci Oldular

Geliştirdikleri yazılım ile TUBİTAK'da bir yarışmaya katılan iki öğrenci, 221 proje arasından sıyrılarak önce Ankara finaline kalmaya hak kazandı. Ankara'da düzenlenen yarışmada ise bilgisayar alanında Türkiye birincisi seçildiler. Proje Avrupa'da da ülkemizi temsil edecek.

Çalışmalar 7 Ay Sürdü

Sıkıştırma programlarının yetersiz olduğunu düşünerek yola çıkan öğrencilerden Serhat Danışan süreci şöyle aktardı: “Kodlama, yazılım dersleri olsun, araştırmalar, uygulamalar hepsi 7-8 ay sürdü. Biz kendimize özgün resimleri kayıpsız bir şekilde sıkıştırıp geri çözebilen bir yazılım geliştirdik. Biliyorsunuz bugünlerde veri depolama önemi tartışılmaz. Büyük şirketlerin bu konuda milyarlarca dolarlık yatırımları bulunuyor. Özellikle coğrafya, tıp gibi sektörlerde kayıplı sıkıştırmalar hep büyük sorun çıkartıyor. Bu yüzden kayıpsız sıkıştırmalar gerekiyor. Dünya üzerinde böyle bir kaç tane kayıpsız sıkıştırma yazılımı var ama biz bunların yetersiz olduğunu düşündük. ‘Neden biz de böyle bir şey yapmıyoruz, daha iyisini yapmıyoruz’ diyerek böyle bir yazılım çıkardık. Yaklaşık 7-8 aydır çalışıyorduk. Bu yazılım ile daha çok verilerden tasarruf ediyoruz. Şirketlerin masraflarını düşürebilir. Bizim programımızda resmi sıkıştırıp geri çözdüğümüzde renklerde veya çözünürlükte hiçbir sıkıntı, kayıp oluşmuyor. Yazılımı sınırsız bir şekilde kullanabiliyoruz ama resmin boyutu yükseldikçe makinenin daha güçlü olması gerekiyor. Yani belleği düşük bir makinede çok büyük bir boyutlu resmi sıkıştıramayız mesela.”

İki lise öğrencisinin bu üstün başarısını il protokolü kutlarken, okullarında da coşkuyla karşılandı. 

Atılım Üniversitesinin Hybrid Arabası Amerikan Üniversitelerini Geride Bıraktı

Genç Beyinler Yeni Fikirler 2016 Tam 270 Projeyle Kapılarını Açıyor

Türk Öğrenci Geliştirdiği Uygulama ile Microsoft'un Dikkatini Çekti

YORUMLAR