Lise Öğrencisi Göğüs Kanserini Önceden Tespit Eden Sütyen Yaptı

Lise Öğrencisi Göğüs Kanserini Önceden Tespit Eden Sütyen Yaptı

Meksida'da lise okuyan bir öğrenci, göğüs kanserini erken aşamalarında tespit edebilen bir sütyen geliştirdi. Annesinin kanser sebebiyle iki göğsünü kaybetmesinin ardından çalışmalara başlayan öğrenci, birçok kişiyi kurtarabilecek bir ürün geliştirdi. 

Göğüs kanseri, erken teşhisi durumunda yüzde yüz tedavi edilebilecek kanser türlerinden bir tanesi. Genellikle kadınlarda görülen bu kanseri erken tespit etmek için belirli aralıklarla kontroller yaptırılması gerekiyor. Bunun için daha kolay bir çözüm geliştiren 18 yaşındaki Julian Rios Cantu, kadınların her halükarda hergün giydikleri sütyenlerin içine yerleştirdiği yeni bir teknoloji ile bu kanserin önceden teşhis edilmesini sağlıyor. 200 biyometrik sensör ile çeşitli ölçümler yapan sütyen, herhangi bir değişiklik durumunda sahibi uyarıyor ve bir doktara görünmesi çağrısında bulunuyor. 

Geliştirdiği sütyen ile Girişimci Öğrenciler Ödülü'nü kazanan Julian Rios Cantu, 20.000 dolarlık ödülün de sahibi oldu. Yaptığı açıklama ile bu ürünün standart haline gelmesini arzu ettiğini belirten Cantu'nun bu isteği gerçekleşir mi bilinmez ama işe yarar bir ürün ortaya koyduğu aşikar. Bu sütyenin nasıl çalıştığını hemen aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Cilt Kanseri Teşhisinde Yapay Zeka Teknolojisi

Google Kanser ve Diğer Hastalıkları Teşhis Edebilen Hap Geliştiriyor

YORUMLAR