Liseli Üç Türk Genci, Dünya Literatürüne Geçmeyi Başardı

Liseli Üç Türk Genci, Dünya Literatürüne Geçmeyi Başardı

Robert Kolej, Üsküdar Amerikan ve Koç Lisesi öğrencileri, yaptıkları bilimsel araştırmalarla dünya literatürüne girmeyi başardılar. Öğrencilerin araştırmaları, profesyonel bir organizasyon olan IEEE index’inde bilimsel makale olarak yayınlandı.

The Institute of Electrical and Electronics Engineers ya da kısaca IEEE (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü); elektrik, elektronik, bilgisayar, otomasyon ve telekomünikasyon dallarında teorik çalışmaların yayınlandığı ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon.

Hürriyet gazetesinde yayınlanan habere göre, Robert Kolej’den Baran Abalı, “Medikal İmplantlardaki Kusurların Holografik İnterferometri Yöntemiyle Gözlemlenmesi ve Sonuçların Diğer Yöntemlerle Karşılaştırılması” başlıklı çalışmasıyla değerlendirilirken, Koç Lisesi’nden Nil Selen Aydın, “Holografik İnterferometri Yardımıyla Yazılım ve Algoritma Analizi” isimli yazısıyla bu organizasyonda yerlerini aldılar. Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencisi Alara Güler ise, "Tohumbot" adını verdiği tarım robotu çalışmasıyla bu organizasyona dahil olmayı başardı.

IEEE index’inde yer alan bu çalışmalar konularında geleceğe yönelik değerli bulguları irdeledikleri için bilim ve teknoloji literatüründe yer almaya değer bulundular.

IEEE İTÜ Teknoloji Konferansı ile Dijital Dünyaya Bağlanın

IEEE Türkiye Computer Society Kongresi (CSCON'17) Başlıyor

YORUMLAR