Lityum İyon Pillerin Kapasitesi İki Katına Çıkıyor

Lityum İyon Pillerin Kapasitesi İki Katına Çıkıyor

Büyük bir hızla gelişen teknolojiyle birlikte mobil cihazlar da her geçen gün yeni özelliklerle donatılıyor, ancak kullandığımız pillerdeki teknoloji çok geriden geldiği için şarj problemi herkesin baş belası haline gelmiş durumda.

Kullanıcılar, pil kullanım süresinin çözümünü küçük ipuçlarında arasa da, bir süre sonra bu yöntemler de kullanılmaz hale geliyor. Bilim insanları şarj problemi üzerinde çeşitli teknolojiler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Stanford Üniversitesi, Lityum İyon pillerinde lityum atomlarının elektrolit içinde kullanıldığını, aynı zamanda anotlarda da lityum kullanılması halinde, pil kapasitesinin büyük ölçüde arttığını keşfettiler. Bu yöntemin kullanılması halinde, Lityum İyon pillerin kapasitesinin iki veya üç kat artabileceği düşünülüyor.

Bu yeni buluş telefonlar ve diğer mobil cihazlar için gerçekten harika, bunun yanında elektrikli otomobilleri de düşünürsek bu yöntem sayesinde elektrikli otomobillerin tam şarjla alabileceği menzil de iki katına çıkıyor. Teknoloji devlerinin bu konuda ne düşündüğü de merak konusu.

Google, HTTPS Kullanan Sitelere Öncelik Tanıyor

YORUMLAR