Lockeed Martin, NASA'ya 'Sessiz' Süpersonik Uçak Yapacak

Lockeed Martin, NASA'ya 'Sessiz' Süpersonik Uçak Yapacak

İleri teknoloji ve havacılık şirketi Lockeed Martin, NASA için ses hızı barajını aştığında sonik patlama sesi çıkarmayan bir uçak geliştirecek. İkili arasındaki dev anlaşmanın maliyeti ise tam 247,5 milyon dolar.

Askeri teknoloji alanında lider şirketlerden bir tanesi olan Lockeed Martin, sesten hızlı uçabilen süpersonik bir jet yapmak için Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile çeyrek milyar dolarlık bir anlaşmaya imza attı.

"X-Plane" adı verilen bu uçak, ses hızını geçtiğinde yalnızca 75 desibellik bir ses çıkartacak. Yaklaşık 17 metre yükseklikte saatte 1500 kilometre hıza kadar ulaşması beklenen mühendislik harikası uçak, o kadar sessiz olacak ki bir otomobilin kapısının kapatılırken çıkan sese eşdeğer bir sese sahip olacak.

Sessiz Süpersonik Teknolojisi (QueSST) adı altındaki projeyi Lockeed Martin'in Skunk Works adındaki bölümü geliştirecek. Program yöneticisi Peter Iosifidis, CNBC'ye verdiği demeçte, X-Plane'in tasarımına, yapımına ve uçuş testlerine başlamak için sabırsızlandıklarını belirtti.

Lockeed Martin süpersonik uçak

Mevcut düzenlemeler, süpersonik uçakların sivil havacılık için kullanılmasını yasaklıyor. Gerekçe ise ses hızını aşan uçakların çıkardığı sonik patlamanın insan sağlığına zarar vermesi ve gürültü kirliliğine yol açması. Fakat X-Plane projesinin göstereği performans, süpersonik uçakların yolcu ve kargo taşımacılığında kullanılabilmesinde önemli bir dönüm noktası olabilir.

Lockeed Martin ile NASA arasında imzalanan 247,5 milyon dolar değerindeki anlaşma, 31 Aralık 2021 tarihine kadar geçerli olacak. Söz konusu tarihe kadar NASA'ya test amaçlı bir prototip vermeyi taahhüt eden şirket, çok kısa bir süre zarfında X-Plane'in yapımına başlayacak. 

NASA, 2022 yılından itibaren ABD'nin belli şehirlerinde X-Plane'in test uçuşlarını gerçekleştirmeyi planlıyor. 

YORUMLAR