Lollipop, Jelly Bean ve KitKat'ın Karşısında Hala Üstünlük Sağlayamadı

Lollipop, Jelly Bean ve KitKat'ın Karşısında Hala Üstünlük Sağlayamadı

Bir çok yenilikle telefonlara gelen Android 5.0 sürümü Lollipop, KitKat karşısında hala zayıf kalıyor. Dünya üzerinde şu anda en çok tercih edilen Android işletim sistemi açık arayla KitKat ve Jelly Bean. 

Yapılan bir araştırma dünya üzerinde Lollipop kullanan Android cihaz oranının yüzde 3 kadar olduğunu ortaya çıkardı. Android işletim sistemi kullanan cihazların sadece yüzde 3.3’ü yeni sisteme geçmiş. Jelly Bean 4.1 ve 4.3 yüzde 42.6 oranla popülerliğini sürdürürken 2013 yılında güncellenen KitKat ise 40.9 oranla başa güreşiyor. 

Lollipop’un bu durumu Google’ı biraz düşündürüyor. İlk çıktığında bazı sorunlarla karşılaşan Lollipop hakkında kullanıcılarda bir soğukluk oluştuğu düşüncesi hakim. Cihazlara gelen güncellemeleri kabul etmeyerek eski sürümde kalmayı tercih eden Android kullanıcılarının sayısı da azımsanacak gibi değil. 

Eski Android sürümleri karşısında ezici bir yenilgiye uğrayan Lollipop, bu durmdan ancak cihazlara fabrika çıkışı eklenirse kurtulabilecekmiş gibi duruyor. Öte yandan Lollipop sürümüne fabrika çıkışı sahip olan pek çok kullanıcının telefonlarını KitKat’a dönüştürmek için forumlarda çareler aradığı da gözden kaçmıyor.

Belki çok yakında Lollipop’un bir güncelleme görmesi muhtemel olabilir. 

Android 5.1 Lollipop Mart'ta Çıkabilir

Lollipop’un Kullanıcı Dostu Ayar ve Bildirimleri

Samsung Galaxy Note 2'ye Android 5.0 Lollipop Müjdesi!

YORUMLAR