Lucca Filarmoni Orkestrasını Robot Maestro Yönetti

Lucca Filarmoni Orkestrasını Robot Maestro Yönetti

İtalya’nın Pisa kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Robotik Festivali’nde verilen konseri bir yapay zeka yönetti. Öncü teknoloji firması ve aynı zamanda festivalin ana sponsoru ABB’nin ürettiği orkestra şefi, robot YuMi’ye onur konuğu olarak ünlü İtalyan tenor Andrea Bocelli eşlik etti.

İlk kez bir yapay zekanın yönettiği konserde, Lucca Filarmoni Orkestrası ve YuMi’nin ortak çalışmasıyla ortaya oldukça başarılı bir konser çıktı. İşte o görüntüler:

Robot maestro ismini İngilizce 'You' ve 'Me'den (sen ve ben) alıyor. İlk kez düzenlenen Robotik Festivali kapsamında gerçekleştirilen konser sonrası, Verdi Tiyatrosu orkestra şefi Andrea Comobni, YuMi'yi oldukça başarılı bulduğunu belirtti. Robot orkestra şefinin hareketlerini odukça akıcı ve yumuşak bulan Comobni, YuMi'nin ses algısı içinse "İnanılmaz yükseklikte" yorumunda bulundu.

7 Eylül tarihinde başlayan ve 6 gün boyunca süren festivalin bugün son günü. Festival boyunca robot tanıtımları dışında robot film festivallerine de yer veren organizasyon hakkında ayrıntılı bilgi için resmi internet sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

Robotların bu denli neredeyse her alanda etkin olabilmeleri beni biraz geriyor. Hayır, robot editör alınsa da bizimkiler satın alamaz ama gelecekte çocuklarımız ne yapacak? Taş mı yiyecek bu çocuklar? 

Laboratuvardan Kaçan Robot, Putin ile Tanıştı!

Japonya, Cenaze Törenleri için Robot Din Adamı Geliştirdi

YORUMLAR