Lunar Mission One ile Siz de Ay'daki Yerinizi Alabilirsiniz

Lunar Mission One ile Siz de Ay'daki Yerinizi Alabilirsiniz

Lunar Mission One isimli bu Kickstarter projesi muhtemelen insanlığın Ay yüzeyine ayak bastığı tarihten bu yana gerçekleşen en heyecanlı ve merak uyandırıcı projelerden bir tanesi. Uzay daima birçok insan için hem sonsuzluğun hem de bilinmezliğin bir sembolü olmuştur. İnsanoğlunun uzaya olan merakı ve keşfetme duygusu tarih boyunca pek çok farklı deney ve proje ile karşımıza çıktı. Lunar Mission One ise bu projelerden bir tanesi ve belki de en hayranlık uyandırıcı olanı.

Peki, bu projeyi bu kadar özel yapan nedir? Öncelikle bir Kickstarter projesi olduğu için katılımcıların desteğiyle büyüyor. The Telegraph, CNN; BuzzFeed, Scientific American, Popular Sience ve ABC News gibi habercilik alanında yüksek düzey otoriteler tarafından değinilen Lunar Mission One ile Ay’a gönderilecek bir mekik ile uydumuzun yüzeyi kazılacak ve milyarlarca yıl öncesi hakkında bilgiler toplanacak.

Yapılan hesaplamalara göre mekiğin ilk aşamada yüzeyi 20 metre delmesi bekleniyor. Bu rakam şu ana kadar yapılan kazıların tam 10 katı daha derin. İleriki aşamalarda ise 100 metre dibe inilerek tam 4.5 milyar yıl öncesi hakkında bilgi toplanacak. Proje kapsamında tam 600.000 Euro toplanması öngörülüyor ve fon toplama bitimine daha 8 gün kalmasına rağmen 472.369 Euro toplanmış durumda.

Projenin belki de en can alıcı noktaları arasında fon toplamaya katkıda bulunanların isimlerinin yazdığı bir kapsülün Ay yüzeyine bırakılacak olması yer alıyor. Elbette bu şansa sahip olmak için hatırı sayılı ölçüde bir bağış yapmak gerekiyor. Yine de bunu yapan kişiler mevcut ve yaptıkları bağış karşılığında isimleri sonsuza dek Ay yüzeyine kalacak. Projenin detayları için tıklayın!

Terminator Kafaları Karıştıracak Biçimde Yeniden Sinemalarda

YORUMLAR