Mac Bilgisayarlarda Büyük Güvenlik Açığı

Mac Bilgisayarlarda Büyük Güvenlik Açığı

En güvenli sistem olarak lanse edilen Mac bilgisayarlar ve OSX işletim sistemi, son günlerde büyük bir sorunla cebelleşiyor. Apple'ın kullandığı bir sistemin açığını bulan hackerlar, bütün sisteminizi ele geçirebiliyor.

Apple OS X için işletim sisteminde, internet çıkış ve girişlerinde yaptığı bütün işlemleri gözden geçiren bir güvenlik sistemi kullanıyor. Bu güvenlik sistemi, internet dolaşımlarında ayrıca bir koruma duvarı görevi görüyor; ama ortaya çıkan son açık, bu sistemin tamamen değişmesine yol açabilir.

(CVE-2016-1757) kod numarasıyla tanımlanan bu açıkla birlikte hackerlar, Mac'inizde yer alan bu sisteme bir şekilde erişebiliyorlar. Bu erişim sağlandıktan sonra ise root yetkilerine sahip olmaları mümkün oluyor. Yani sisteminize giren bir kişi, bu yetkiyle bilgisayarın her noktasına erişebiliyor. Hatta klavye ile yazdıklarınıza ulaşabilmeden tutun, kameranızı istedikleri gibi kullanmaya kadar birçok zararlı faaliyete girişebiliyorlar.

Bu hatanın fark edilmesinden sonra harekete geçen Apple, yayınladığı El Capitan 10.11.4 isimli güncellemeyle bu açığı çok çabuk kapattı. Hali hazırda Mac kullanıcısıysanız ve sisteminizi güncellemediyseniz, bunu hemen yapmanızı öneririz.

Fidye İsteyen Virüs Yazılımı Mac OS X'e de Uğradı

Apple'ın Siri'si Sonunda Mac Bilgisayarlara Geliyor

Apple'ın Unutkanlığı Binlerce Mac Kullanıcısını Mağdur Etti!

YORUMLAR