Mac İçin Gmail E-posta Yazılımı Projesi Başlatıldı

Mac İçin Gmail E-posta Yazılımı Projesi Başlatıldı

Gmail masaüstüne geliyor! Şimdiye kadarki en kullanışlı e-posta servisi olarak Gmail için devrim yaratacak bir proje canlandı. Kickstarter'da şimdiden 700 destekçi bulan Mac için Gmail projesi, bugüne kadar Google'ın popüler e-posta servisinin masaüstü sürümünü kullanıcılarına sunmak için hazırlanıyor. Mac için Gmail ayrıca masaüstü e-posta yazılımlarında bir ilk olacak.

E-posta kavramını en kullanıcı dostu ve ulaşılabilir olarak gerçekleştiren Gmail, şimdiye kadar e-posta servisini sadece mobil platformlara getirerek iOS ve Android cihazlara tanıttı. Outlook'un aksine Gmail'ı kullanmak istediğimizde maalesef internet tarayıcısı üzerinden onlarca işlem yapmakta ve genel olarak Google'ın e-posta servisini tarayıcı üzerinden kullanmaktayız. Kendi kategorisinde en çok kullanıcıya sahip olan ve dünya bazında en çok tercih edilen e-posta servisi olarak Gmail, sizce de bilgisayarlarımızda kendi yazılımını hak edecek kadar başarıya imza atmadı mı?

Kickstarter üzerinde Mac için Gmail projesini sürdüren ekip Gmail'ı daha kolay ulaşılabilir kılmak, daha güçlü ve akıcı bir servis haline getirmek için uzun süredir düşündüklerini söylüyorlar. E-posta kavramının alabileceği en uygun alan olarakta masaüstü yazılımı bunca zamandır ekibin hayallerini süslemiş ve artık bu işi gerçekleştirmek için tüm dünyadan destek bekliyorlar. Kickstarter'da hala devam eden proje kısa bir sürede olumlu dönütler alarak şimdiden 700'ün üzerinde destekçiye sahip oldu bile.

Gmail'ın kendi yazılımını alması elbette servisi internet tarayıcısına bağlı olmaktan kurtarıyor. Burada örnek olarak bunca zamandır her Windows işletim sisteminde bulunan Outlook servisini verebiliriz. Outlook kişisel bilgisayarınızın varsayılan e-posta servisi olarak sisteme tanıtılmış durumda ancak bunca senedir bu servisi toplamda kaç kişi kullanıyor dersiniz? E-posta servisleri arasındaki rekabet gün geçtikçe artmaya devam ederken bu işi en sade ve en kullanışlı yapan da Google'ın Gmail servisi. Ancak Gmail gibi Microsoft harici e-posta servislerini ele alacak olursak bunlar tarayıcı tabanlı olduğu için bilgisayarınızın varsayılan e-posta servisi olarak ayarlanamıyor ve bu da bazı noktalarda kullanıcıların işini aksatabiliyor. En basit şekilde düşünecek olursak e-posta aracılığıyla aktarmak istediğiniz belgeler var diyelim, bunları internet tarayıcısı kullanmadan sadece sağ tıklayarak Gmail ile başkasına ulaştırmak istemez miydiniz?

Gmail masaüstü sürümünde kullanıcı dostu olmaya devam ederek oldukça sade ve kullanışı basit bir yapı sergileyecek. Gmail'ın sağladığı her servisi program üzerinden kontrol edebilmek dışında farklı Google hesapları arasında geçiş yapabilir, hızlıca e-posta oluşturabilir, postanıza eklediğiniz dosyaların boyutunu düşünmeden Drive'ın da gücüyle istediğiniz dosyayı karşıya aktrabilirsiniz. Ayrıca Mac'e eklenecek Gmail araçları sayesinde masaüstünüzün bir köşesine ekleyeceğiniz bildirimler program içi hızlı geçiş yaparak e-postalarınızı kontrol etmenizi sağlıyor.

E-posta servisinin Mac'te kendi programını almasıyla birlikte şu anda aklınıza gelebilecek tüm Gmail imkanlarını bu programın içinde kullanabileceksiniz. Tüm Google Apps, Inbox ve e-postanızla eşleştirdiğiniz sistemler Gmail'ın Mac versiyonunda daha rahat ve kullanılabilir bir şekilde elinizin altında olacak. Bu projenin amacı her şeyden önce Gmail gibi büyük bir yapılanmayı internet tarayıcısına bağlı tutmamak için düşünülmüş. Tek fark olarak Google'ın sağladığı tüm fırsatları çok daha hızlı bir şekilde kontrol etme imkanı karşımıza çıkıyor. Örneğin gelen kutunuza gitmeden bir e-posta oluşturmak, gelenleri masaüstü araçları yardımıyla kontrol etmek, e-postalarınızı filtrelemek gibi imkanlarınız Gmail'ın Mac versiyonunda bulunarak hayatınızı kolaylaştırıyor.

Mac için Gmail şu anda hala Kickstarter'da devam etmekte olan bir proje ve ekip projeyi daha da yaygınlaştırmak ve geliştirmek için elinden geleni yapıyor. Proje Kickstarter üzerinde geliştikçe hakkında daha fazla duyacağımızı tahmin ediyoruz.

Gmail'ı akıllı telefonlarınıza indirip kurmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz. Uygulamanın Mac üzerinde nasıl çalışacağını tahmin etmek için elimizdeki tek Gmail programları şu anda mobil platformdakiler.

Microsoft Herkes İçin İş, İletişim ve Oyun Paketini Duyurdu

YORUMLAR