Mac Kullanıcıları; Hemen Yedekleme Yapın!

SSD donanıma sahip Mac'lerde bir şekilde silinen veriler geri getirilemiyor. Yedekleme yapmak tek çözüm oluyor.

Mac Kullanıcıları; Hemen Yedekleme Yapın!

-

Yeni nesil Mac’lerde inanılmaz performans gösteren SSD sürücüler hepimizin aklını başından almıştı. Ancak gün geldi kara bulutlar Mac kullanıcılarının başına çöreklendi. Çoğu Mac kullanıcısı SSD sürücülerle HDD sürücüler arasındaki farkı pek kavrayamadı ve bu durum kendileri için bir felaketle sonuçlandı.

HDD sürücülerde olduğu gibi yanlışlıkla silinen veriler SSD’lerde maalesef geri getirilemiyor. Burada yapmanız gereken tek şey tüm verilerinizi yedeklemek. Yedekleme yapmadıysanız SSD sürücülerde yaşanması muhtemel arızalara karşı verilerinizi geri alabilmenin hiçbir yolu yok.

HDD ve SSD kavgası

Her iki sürücü tipinin veriyi farklı olarak işliyor olması bir problem. HDD donanımlarda veriyi sildiğiniz zaman üzerine yazmadığınız sürece her hangi bir kayıp yaşamazsınız. Geri getirebilmek için üçüncü parti programlar kullanılabilir. Ancak SSD işin içine girdiği zaman durum farklılaşıyor. Sistem silinen verilerin diskte yavaşlama sorunları düşündüğü için hepsini geri getirilemeyecek bir şekilde süpürüyor.

Mac’lerde bulunan SSD donanımı destekleyen TRIM sistemi de bunun sebeplerinden biri. TRIM SSD’nin tüm ömrü boyunca okuma yazma sayısı kısıtlı olduğundan ömrünü uzatmak için kullanılan bir ayar. TRIM SSD'nin silme işlemini algılayıp bütün veriyi fiziksel olarak diskten kaldırıyor.

TRIM sistemi,10.6.8'den itibaren Mac OS X Snow Leopard ve Mac OS X Lion da çalışıyor. Bu yüzden bu işletim sistemleriyle çalışanların SSD veri silinmelerine karşı tetikte olmaları gerekiyor.

MacBooster ile Mac'inizi Hızlandırın

OS X Mavericks Hangi MAC'lerle Çalışıyor? 

YORUMLAR