Mafia 3 Çıkışı Tam Bir Fiyaskoya Döndü!

Mafia 3 Çıkışı Tam Bir Fiyaskoya Döndü!

Son dönemde en heyecanla beklediğimiz oyunlardan olan açık dünya tabanlı mafya oyunu Mafia 3 nihayet çıkış yaptı. Fakat anlaşılan o ki oyunun geliştiricisi Hangar 13 oyunun çıkışına yeterince hazırlanmamış. Mafia 3'ü bilgisayarlarına indirip oynamaya başlayan oyuncular ilginç bir sürprizle karşılaştılar. Mafia 3, oldukça yüksek donanım gücüne sahip olan bilgisayarlarda bile düşük bir performansla çalışıyordu. Bunun sebebi ise Mafia 3 30 FPS kilidiydi. Yani bilgisarınınzda piyasadaki en hızlı işlemciyi ve en güçlü ekran kartını kullanıyor olsanız bile oyun sadece saniyede 30 kare gösterebiliyordu. Bu da görüntünün akıcı olmasını engelliyordu.

30 FPS kilidi genellikle konsol oyunlarında kullanılmakta. Bu kısıtlamanın amacı ise oyunların konsolların sistem kaynaklarını aşırı tüketmesini ve ısınma gibi problemler oluşturmasını engellemek. Fakat bilgisayar oyunlarında bu tür bir kısıtlama kullanmak çok da mantıklı değil; çünkü her bilgisayar farklı bir konfigürasyona sahip. Yüksek donanım gücüne sahip bilgisayarlar oyunları rahatça yüksek kare hızlarıyla çalıştırabiliyorlar. FPS kilidi ise bu bilgisayarların gücünü çöpe atmak anlamına geliyor.

Hangar 13 her ne kadar oyunun çıkışından sonra bir yama geliştirip en kısa süre içinde yayınlayarak Mafia 3 30 FPS kilidini ortadan kaldıracağını duyursa da bu durum oyuncuların Mafia 3'ü yerden yere vurmasına ve Steam üzerinde negatif yorum bırakmasına engel olamadı. Oyuncular 30 FPS limitinden şikayet ederken oyunun başarısız bir konsol portu olduğunu ve konsol kalitesinde grafikler sunduğunu dile getirdiler. Hangar 13 yaptığı duyuruda oyunun 30 FPS limitini kaldıracağını, 60 FPS ve sınırsız FPS seçeneklerini oyuna ekleyeceğini açıkladı. Bu amaçla geliştirilen yama şu an için stüdyoda test ve onaylama aşamasındaymış. Muhtemelen yama bu hafta sonu yayında olacak.

Mafia 3'ün bu şekilde bir çıkış yapması ise oldukça amatörce bir hareket. Bu tür yüksek ilgi gösterilen oyunların optimizasyon ve teknik problemler nedeniyle yerin dibine sokulduğuna daha önceden Assassin's Creed Unity gibi oyunlarda da tanık olmuştuk. Mafia 3'ün yıllardır geliştiriliyor olması ise Hangar 13'ün daha da büyük bir hata payına sahip olduğunu gösteriyor. 30 FPS limiti kaldırılacak olsa da bu işin bir yamayla yapılıyor olması önemli bir nokta. Uzun süredir geliştirilen bir oyunun final sürümü yayınlandıktan sonra bu tür önemli bir eksiğin fark edilmesi ve yamayla kapatılmaya çalışması çok da mantıklı bir tavır değil. Hatırlanacağı üzere Rockstar da GTA 4 PC versiyonunun optimizasyonuna önem vermemiş ve felaket ötesi bir çıkış süreci yaşamıştı. Firma GTA 5'te ise bu tecrübesinden ders alarak ince eleyip sık dokumuştu. GTA 5 PC sürümü başarılı bir optimizasyonla sorunsuz bir çıkış yapmıştı.

Mafia 3'ün Resmi Mobil Oyunu Çıkış Yaptı

Mafia 3 Sistem Gereksinimleri Açıklandı

YORUMLAR