Mahkeme Apple’ı Hackleyen Genç Hakkında Kararını Verdi

Apple Hacker Genç Denetimli Serbestlik Kararı

Şu anda 19 yaşında olan Avustralyalı bir genç, iki yıl boyunca Apple’ın sistemlerine izinsiz giriş yapmak ve verileri çalmakla suçlanıyordu. Bir süredir devam eden dava sonuçlandı ve hacker genç hapse girmekten kurtuldu. Mahkeme gencin sekiz ay boyunca göz hapsinde kalarak, denetimli serbestlik yararlanmasına karar verdi.

Gencin, Apple’ı ilk kez 16 yaşındayken hacklemeye başladığı ve iki yıl boyunca da bu yasal olmayan işlemlerini sürdürdüğü belirtiliyor. Bu süreçte hacker gencin, Apple serverlarındaki 90 GB’lık korunmuş veriyi kendi bilgisayarına indirdiği ve bu verileri hacky hack hack isimli bir klasörde depoladığı, gencin evine yapılan polis baskını sonrasında ortaya çıkmıştı.

Hacker genç karşı karşıya kaldığı suçlamalarla ilgili olarak, Apple firmasının hayranı olduğunu ve tüm bunları gelecekte Apple’da çalışmak istediği için yaptığını söylemişti. Davaya bakan yargıç ise hacker genç için, "İşlediğin suç son derece ciddi, sürekliliği olan ve karmaşık bir suç. Üstelik yaptığın şeylerin yanlış olduğunu biliyordun." ifadelerini kullanmıştı.

19 yaşındaki genç geçtiğimiz ağustos ayında suçlu bulunmuştu; ancak bugün sonuçlanan davada gence hapis cezası verilmemesi kararlaştırıldı. Hakkında denetimli serbestlik kararı çıkarılan genç, sekiz ay boyunca göz hapsinde tutulacak. Yargılanması tamamlanan ve özgürlüğüne kavuşan genç, kabul edildiği bir üniversitede kriminoloji ve siber güvenlik alanında eğitim görmeye hazırlanıyor.