Makine Öğrenimi Sanal Güvenlik İçin Tehdit Mi?

Günümüzün en popüler çalışma alanlarından birisi olarak bilinen makine öğrenimi, belki de hiç olmadığı kadar tehlikeli. Bununla ilgili yapılan bilimsel araştırmalar da, pek olumlu sonuçlar vermiyor. İşte haberimizin detayları.

Yapay zekayı çok daha nitelikli hale getirmenin en önemli yollarından birisi hiç şüphesiz makine öğrenimi yoludur. Bu çalışma metodu sayesinde, yapay zeka çok daha insansı hareketler yapabilir. Böylece gerçeğinden ayırt edilemeyen yapay zeka platformları elde etmek mümkün. Ancak makine öğrenimi esnasında, güvenlik ve gizlilik hiç olmadığı kadar tehlikeye giriyor.

Makine öğrenimi gizlilik için büyük bir tehlike oluşturuyor

Makine öğrenimi insanların veya diğer canlıların yaptığı neredeyse her şeyi taklit etmesi veya kopyalaması üzerine kuruludur. İnsanların mimikleri veya konuşmaları makine öğrenimi yoluyla yapay zekaya aktarılabilir.

Google, Apple ve Facebook gibi devasa şirketler makine öğrenimi tekniğini son derece ileri seviyede kullanıyor. Apple şirketi, Siri sanal asistanını daha işlevsel hale getirebilmek için, makine öğrenimi yolunu seçti. Ancak bunun büyük bir güvenlik açığı ortaya çıkaracağı görüldü. Bunun üzerine Apple, makine öğrenimi yolundan kısmi olarak vazgeçti.

Dünyanın çeşitli üniversitelerinde yapılan araştırmalar, makine öğrenimi yoluyla elde edilen bilgilerin gizliliği büyük oranda tehlikeye attığını gösterdi. Facebook şirketinin Messenger üzerinden makine öğrenimi için insanları dinlediği ortaya çıkınca, artık gizlilik konusunda büyük bir tehlike olduğu kesinleşti.

Yapay zekanın çok daha ileri seviyelere ulaşması için makine öğrenimi kesinlikle şart. Ancak bunun gizliliği ihlal etmeden nasıl yapılacağı ise büyük bir soru işareti. Peki sizce makine öğrenimi gizliliği ihlal etmeden yapılabilir mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.