Maksimum İnsan Ömrü Açıklandı! Peki Türkler için Durum Nasıl?

Maksimum İnsan Ömrü Açıklandı! Peki Türkler için Durum Nasıl?

Hollanda'nın önde gelen iki üniversitesinin ortaklaşa yürüttüğü çalışma maksimum insan ömrünü belirledi.
Hollanda’nın Tilburg Üniversitesi ve Erasmus Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları ilginç bir araştırmaya imza attı. Son 30 yılda hayatını kaybeden 75 bin kişinin profillerini baz alarak hazırlanan araştırma ile kadın ve erkekler için maksimum ömür hesaplandı.

Uç değer teorisi baz alınarak 94 yaş ve üzeri Hollandalılar üzerinde yapılan araştırma, ölüm tarihlerinden oluşan bir bilgi havuzu oluşturdu. Söz konusu araştırmaya göre, kadınların görebileceği maksimum yaş 115.7 yıl. Bu sayı erkeklerde ise 114.1 yıl.

Ancak bu çalışmanın istatistiksel verilere dayandığını unutmamak lazım. Zira 'dünyanın en yaşlı insanı' olan Emma Morano geçtiğimiz aylarda 117 yaşında hayatını kaybetmişti.

Aynı araştırmada 95 yaşına ulaşabilen insan sayısında geçtiğimiz dönemlere kıyasla gözle görülür bir artış olmadığının da altı çizildi.

AB Üyesi Ülkelerin Yaşam Ortalaması 80,6

AB üyesi 28 ülkenin ortalama yaşam süresi 80,6'yı buluyor. Bu ülkeler arasında 83,2 ile İspanya ilk sırada yer alırken, bunu izleyen 3 ülkenin de Akdeniz coğrafyasında bulunması dikkati çekiyor.

Çalışma koşulları dikkate alındığında "öğle uykusu tatili" olarak bilinen uzun süreli "siesta"larıyla tanınan İspanya'da erkeklerin yaşam süresi 80,2 yılı bulurken, kadınlarda bu süre 86,1 yıla kadar çıkıyor.

Listenin ikinci sırasında yer alan bir başka Akdeniz ülkesi İtalya'da ise ortalama yaşam süresi 82,9 yıl olarak gerçekleşiyor. Bu ülkede erkeklerin yaşam süresi 80,3 yılı, kadınların ise 85,2 yılı buluyor. Öte yandan Litvanya, Letonya ve Estonya'dan oluşan Baltık ülkeleri AB içerisinde kısa yaşam süreleri ile son sıralarda yer buluyor.

Türkiye'de Ortalama Yaşam Süresi 78 Yıl

ÜİK verilerine göre, Türkiye de ortalama 78 yılı bulan yaşam süresi ile AB ortalamasının altında yer alıyor. Söz konusu rakam erkeklerde 75,3 ve kadınlarda 80,7 yıl olarak hesaplanıyor.

Ülkede, çalışma çağının başlangıcı olan 15 yaşındaki kişilerin ortalama kalan yaşam süresi 64,3 yıl olarak saptanırken, 50 yaşında olan bir kişinin kalan yaşam süresi de ortalama 30,6 yıl şeklinde tespit ediliyor.

Ödüllü Bilim İnsanları Kıyametin Nasıl Geleceğini Tartıştılar

Bilim İnsanları, Ölümün Bir İllüzyon Olduğunu Açıkladı

Bilim İnsanları Elektrik Üreten Yün Geliştirdi

YORUMLAR