Malezya Hükümeti Ülke Çapında Steam'e Erişimi Engelledi

Malezya Hükümeti Ülke Çapında Steam'e Erişimi Engelledi

Video oyunları zaman zaman içerdiği unsurlarla tartışma yaratabilir. Farklı ülkelerin geleneklerine, kültürlerine ve inançlarına göre oyunların kurgularında değişiklik yapıldığına da şahit olduk. Örneğin Çin’de oyun geliştiricisi Blizzard, dünyaca ünlü World of Warcraft oyununda bazı değişiklikler yapmıştı. Tartışmalara sebep olan Fight of Gods oyunu da Malezya da benzer bir etki yarattı ancak Malezya Hükümeti katı bir tepki vererek tüm ülkede Steam erişimini engelledi.

Tartışmalara sebep olan Fight of Gods oyununda İsa ve Odin gibi dini figürlerin çatışmasının Malezya’daki çeşitli inançları zedeleyebileceği gerekçesiyle ülke hükümeti oyunu satıştan kaldırttı. Ancak Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu bununla da kalmayıp ülke çapında Steam erişimini tümden engelledi.

Malezya’nın milli haber ajansı BERNAMA’nın raporuna göre Malezya İletişim ve Multimedya Bakanı Salleh Said Keruak, ülke içi dayanışma ve uyumun korunması için bu kararın alındığını belirtirken, “Bu hamle kullanıcılar arasında istenmeyen hadiselerin önüne geçmek için gerekliydi. Çok dinli ve çok uluslu halkımızın refahını güçlendirmek bir hükümet görevidir. Hükümetimiz bu görevi tehlikeye atan durumlarda taviz vermeyecektir.” açıklamasında bulundu.

Fight of Gods oyununun yapımcısı PQube tarafından yapılan açıklamada ise “Tercih özgürlüğünü kısıtlayan bu hamle karşısında hayal kırıklığına uğradığımızı bildiririz. Malezya Hükümeti’nin kararına saygı duyuyoruz ancak bizimle hiçbir irtibata geçilmeden bu kararın uygulanması bizi üzdü.” ifadesine yer verildi.

Oyun Başından Kalkmayan Genç Hastaneye Kaldırıldı

Origin'deki Bedava Oyun Fırsatını Kaçırmayın!

YORUMLAR