Maliye Bakanlığı, Google'a 300 Milyon TL Ceza Kesti

Maliye  Bakanlığı, Google'a 300 Milyon TL Ceza Kesti

Maliye Bakanlığı, Türkiye'de yürürlükte olan vergi mevzuatlarını temel alarak Google'a 300 milyon TL ceza kesti.

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı ekipleri, kesilen bu cezanın Google’ın Türkiye’deki reklam satışlarının İrlanda’dan faturalandırması nedeniyle kesildiğini ifade etti. Maliye, bu tarz bir ödeme yöntemiyle Türkiye'nin vergi kaybı yaşadığını iddia ederek, Google'a ceza kesti. Maliye'nin iddiası; Apple, Microsoft, Google gibi çok uluslu şirketlerin, vergiden kaçınmak maksadı güderek burada satış ofisleri ve ciddi ticari organizasyonları bulunmasına rağmen, Türkiye'den elde ettikleri ticari gelirleri İrlanda'ya aktardıkları olarak tutanaklara aktarıldı.

Bundan bir süre önce de (2009) Maliye Bakanlığı, Google adına 71 milyon dolarlık bir ceza kesmiş, bununla beraber 2010-2013 yılları arasında bulunan 3 senelik dönem için 300 milyon TL kurumlar vergisi ve KDV alacağı önermişti. Buna karşılık olarak Google, Vergi Mahkemesi’ne itirazda bulunmamış ama vergi affından yararlanmayı avantaj olarak değerlendirmeyi seçmişti.

Bu gelişmeden sonra geçtiğimiz Mart ayında da Rekabet Kurulu, Google hakkında bir soruşturma başlatmıştı bu soruşturmanın temelini oluşturan konu, Google ve üreticiler arasında imzalanan sözleşmelerin ihlalin edildiği üzerine bina edilmişti.

Geçmişi işaret eden, ancak yeni kesilen cezayla ilgili olarak Google henüz remi bir açıklaması yapmış değil.

Google, Avrupa Birliğine Ağır Bir Ceza Ödeyecek

Google Avrupa Birliğine 6.6 Milyar Euro Ceza Ödemeye Hazırlanıyor

YORUMLAR