Manuş Baba'nın "Eteği Belinde" Şarkısı Çalıntı Çıktı!

Manuş Baba'nın Eteği Belinde Şarkısı Çalıntı Çıktı!

(Güncellendi...)

Gerek şarkılarıyla, gerekse de tarzıyla 2017 yılının en fazla konuşulan isimlerinden Manuş Baba'nın dillerden düşmeyen şarkısı "Eteği Belinde" çalıntı çıktı!  Manuş Baba, hakkında çıkan haberle ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Detaylar haberimizde.

Gerçek ismi Mustafa Özkan olan, ancak Manuş Baba lakabıyla müzik piyasasına giriş yapan şarkıcı, "Dönersen Islık Çal" albümüyle, kısa zamanda büyük bir hayran kitlesi yaratmıştı. Albümün çıkış parçası olan ve YouTube'da şu ana kadar 77 milyon kez izlenen "Eteği Belinde" şarkısı, meğerse Atilla Yılmaz adlı bir sanatçının 2005 yılında piyasaya çıkardığı "Senden Gayrı" isimli şarkının bir kopyasıymış!

"Eteği Belinde" ile "Senden Gayrı" şarkılarının karşılaştırıldığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

2017 yılının en çok dinlenen şarkılarından "Eteği Belinde"nin çalıntı çıkması, sosyal medyaya bomba gibi düşerken, şarkının birebir kopya olduğu Musiki Eser Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) tarafından da onaylandı. Şarkının hak sahibi sanatçı Atilla Yılmaz, konuyla ilgili açıklama yaparak, sevenlerinden gelen mesajlar neticesinde söz konusu şarkıyı dinlediğini söyledi. 

"Eteği Belinde" şarkısının, 2005 yılında piyasaya çıkardığı "Senden Gayrı" isimli parçasıyla aynı olduğunun farkına varan Yılmaz, "Sevenlerim 'Senden Gayrı' isimli parçamın kopyası olduğunu söylediklerinde şarkıyı dinledim. Söz ve müziği 'Manuş Baba' yazan parçanın müziği benim 2005 yılında yayımladığım “Senden Gayrı” eserimle aynısı olduğunun farkına vardım. Bu konuyla ilgili olarak yasal tüm işlemleri başlatıp emeğime sahip çıkacağım” ifadelerini kullandı.

Manuş Baba'nın "Eteği Belinde" Şarkısı Çalıntı!

Manuş Baba'nın "Eteği Belinde" video klibi, YouTube'da sadece bir ayda 77 milyon izlenme aldı. YouTube'un videoyu kaldırıp kaldırmayacağı da büyük bir merak konusuyken, konuyla ilgili sanatçıdan bir açıklama geldi. 

Manuş Baba'dan Açıklama 

Manuş Baba, basında çıkan "Eteği Belinde" şarkısının çalıntı olduğuna dair haberler üzerine kişisel Instagram hesabından bir açıklama paylaştı. 

"Gün içinde hakkımda çıkan 'Eteği Belinde' bestem ile ilgili hırsız, çalıntı haberlerine dair kendi duyurumdur" başlığı altında bir basın açıklaması paylaşan Manuş Baba, yapımcı firmasının konuyla ilgili yasal işlem başlattığını söyledi. Açıklamanın tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.:

 

 

‪🌸 -bi’ garip basın açıklaması!.. valla nerden bulaştık bu işe bilmiyorum..‬ ‪vaktiyle atari salonunda oyun oynamak için evden ufak tefek bir şeyler arakladığımız oldu da böyle “hırsız” damgası vurularak ortada dolaşan haberler mevzusu biraz ağır yani.. benim, bizim, dostlarım, ailem için.. kaldı ki “emek” ailemden öğrendiğim, içimde taşıdığım bunu hayatım boyunca yol arkadaşlarımla, dostlarımla bu zamana dek beni destekleyenler ile paylaşmaktan mutluluk ve onur duyacağım bir şeyken böyle emek hırsızlığı ithamı ile karşılaşmak çok da ezici bir şey değil benim için açıkcası!.. ‬ ‪vicdanım ile ilgili herhangi bir telaş yaşamıyorum. üzüldüğüm tek nokta var ki “tanımadığım, bilmediğim, dinlemediğim, iyi niyetten yoksun, benim için müzikal olarak çok uç bir noktada olan eser sahibi, (sahipleriyle) ile öyle bir benzerliğin olma ihtimali ve kendimin aynı hisleri paylaşmış olma ihtimalidir beni yaralayan..” Ben yazdım, ben ürettim derken o özel hislerimin çokta özel kılınmayacağı bir durumla karşılaşmaktır beni kıran. ‬ ‪Gelelim şuna ki demem gereken bir şey daha var.. “Msg dışında, Mesam’a başvurulmuş çalıntı, benzerlik adına başka bir eser sahibine ait başka bir dilekçe daha bulunuyor.”‬ ‪Nasıl çıkacağız bu işin içinden bilememekle popülerlik, ün vs.. mevzusu da kolay iş değilmiş arkadaş.. Ne karakter kaldı, ne ana, ne baba..‬ ‪Memleketin dört bi’ yanında şarkılar, türküler ile bir araya geldiğim her sahnede bizi bir arada tutan ne varsa ona inanıyor ve bu güzelliğin bizi iyileştireceğini, kurtaracağını düşünüyorum dedim.. Memlekette her şey artık o kadar anormal ki kötü adamlar, kötü kadınlar çiçeğe, doğaya, sevgiye, dostluğa, insanca yaşam taleplerine karşı durup bunun mizahını yapıp gülünç buluyorlar.. ‬ ‪şimdilik buralardayım.. hayatımda popülerlik, ünden, şöhretten daha öte şeyler var.. ahlaklı olmak, insan olmak, memleketin, dünyanın farkında olmak, ailem, dostlarım, sevdiklerim.. ‬ ‪varsın sizin olsun ününüz, şöhretiniz.. ‬ ‪şu memlekette hiçbir şeyin benim istediğim gibi olmayacağını anlamış olmakla beraber asla bu hayal kırıklıklarından dolayı da vazgeçecek değilim..‬ ‪Sevgiler,‬ ‪-manuş..‬ ‪15122017 #manuşbaba #kinayproduction

manuş baba (@manusbaba)'in paylaştığı bir gönderi ()

 

YORUMLAR