Mark Zuckerberg'in Kişisel Asistanının Sesi Morgan Freeman'a Ait!

Mark Zuckerberg'in Kişisel Asistanının Sesi Morgan Freeman'a Ait!

Hatırlayacak olursanız, dün sizlerle Mark Zuckerberg'in evinde kullanacağı Jarvis yapay zeka sisteminin ayrıntılarını paylaşmıştık. Iron Man filminde kullanılan Jarvis benzeri bir yapay zekayı gerçeğe dönüştüren Facebook'un kurucusu, bir efsanenin sesini kişisel asistanında kullanacak. Evet, başlıktan da anlayacağınız üzere bu efsane Morgan Freeman!

Sizinle dün paylaştığımız haberde, Mark Zuckerberg'in, PC'lerinden tutun da tüm cihazlarıyla iletişim kurduktan sonra, doğal dil yoluyla onlara komutlar vermenin yollarını geliştirdiğini açıklamıştık. Kurduğu sistemde, anahtar kelimeleri tanıyan birden fazla bilgiyi içerisinde barındırabilen, yapay zekayı kullanarakta bağlamı bir araya getirmede daha başarılı olan Zuckerberg ve karısı Priscilla Chan, Jarvis'e açık uçlu isteklerini işletebiliyorlardı. Şimdi ise dünyanın en zengin insanlarından biri olan Zuckerberg'in kişisel yardımcısının sesi Morgan Freeman'a ait oldu.

Morgan Freeman'ın sesini ise bir bakıma biz seçmiş olduk. Geçtiğimiz Ekim ayında Facebook üzerinden isim önerileri isteyen Zuckerberg, bu önerileri dikkate almış görünüyor. Zira toplamda 50.000'in üzerindeki yorumun arasından ezici bir çoğunlukla Morgan Freeman çıktı. 

Freeman'ın sesi Zuckerberg'in evinde sıkça duyulmayacak. Çünkü bir yıllık kodlamanın ardından Jarvis'in izlediği komutlar şimdilik metin tabanlı. Zuckerberg'lerin evinin ışıklarını açıp kapatabiliyor, müzik çalabiliyor veya ön kapıyı açabiliyor. Aşağıdaki videodan Jarvis'e daha yakından bakabilirsiniz:

Mark Zuckerberg, Jarvis Yapay Zeka Sisteminin Ayrıntılarını Açıkladı

YORUMLAR