Mark Zuckerberg'in Sosyal Medya Hesapları Hacklendi!

Mark Zuckerberg'in Sosyal Medya Hesapları Hacklendi!

Sosyal medya devi Facebook'un kurucusu ve patronu Mark Zuckerberg sosyal medyada hackerların hedefi oldu. Hatırlanacağı üzere daha önceden IŞİD'e destek veren hacker grupları Mark Zuckerberg'i hazırladıkları özel videolarla açık olarak tehdit etmiş ve Zuckerberg'i internet üzerinden sileceklerini iddia etmişlerdi. Bu açıklamanın üzerinde Zuckerberg'in hacker saldırılarına kurban gitmesi kaçınılmazdı. Düzenlenen siber saldırılarda Mark Zuckerberg'in Twitter ve Pinterest hesapları ele geçirilirken LinkedIn şifresi Twitter üzerinden paylaşıldı. Hackerler ayrıca Zuckerberg'in Instagram hesabını da ele geçirdiklerini iddia ettiler; fakat bu eylemle ilgili herhangi bir kanıta ulaşılamadı.

Zuckerberg Nasıl Hacklendi?

Zuckerberg'i hackleyen grup olan OurMine adlı hacker grubu Facebook patronunun sosyal medya şifrelerine geçtiğimiz dönemde LinkedIn'e karşı gerçekleştirilen siber saldırı sonucu ulaştıklarını açıkladı. Bu saldırıdan elde edilen verilerde Zuckerberg'in SHA1 yöntemiyle şifrelenmiş şifre bilgileri elde edilmiş ve bu şifre Zuckerberg'in farklı sosyal medya hesaplarında denenmiş. Zuckerberg'in hatası ise tek şifreyi farklı sosyal medya hesaplarında kullanıyor oluşu. Hackerlar bu şifrenin dadada gibi tahmin etmesi bile oldukça kolay olan bir şifre olduğunu iddia ediyorlar.

OurMine Kimdir?

Zuckerberg'i hackleyen hacker grubunun Suudi Arabistan kökenli olduğu, ergenlik çağındaki gençlerden oluştuğu ve daha önceden belli finansal kurumlara siber saldırılar gerçekleştirdiği, DayZ adlı oyunun forumlarından 200 bine yakın kullanıcının hesap detaylarını çaldığı paylaşılan bilgiler arasında. Grup Zuckerberg'in Twitter profilini hackledikten sonra sadece Zuckerberg'in sanal güvenliğini test ettiklerini belirten bir notu profil detaylarına yerleştirmişti. Yani OurMine direkt olarak IŞİD ile ilişkilendirilebilecek bir hacker grubu değil. Saldırıdan sonra Twitter, Zuckerberg'in Twitter profilinden atılan iletileri kaldırırken hacker grubunun Twitter hesabını kapatmıştı. Pinterest'in Zuckerberg'in hesabından yapılan paylaşımları kaldırması ise daha uzun sürmüştü.

IŞİD'den Zuckerberg'e ve Twitter CEO'suna Açık Tehdit!

YORUMLAR