Markalar, Ünlüler ve Politikacılar Binlerce Sahte Twitter Takipçisi Satın Alıyor

Markalar, Ünlüler ve Politikacılar Binlerce Sahte Twitter Takipçisi Satın Alıyor

Yapılan bir araştirmaya göre öne çıkan Twitter ünlüleri ve markaları arasında sahte takipçi satın almak oldukça yaygın bir uygulama. Araştırma için çeşitli Twitter isimleri takibe alınıyor ve takipçi sayısındaki değişmeler gözleniyor. Takipçi sayısındaki keskin düşüşler ve artışlar sahte takipçi konusunda fikir verebiliyor.

Zaman zaman bu öne çıkan hesaplarda binlerce takipçi artışı yaşanıyor. Diğer günlerdeki ortalama takipçi artışıyla kıyaslandığında anormal sayılardaki bu artışlar bir anda kesiliyor. Bu durumun nedeni olarak ise satın alınan sahte takipçi hesaplarına ödemelerin kesilmesi ya da Twitter'ın bu sahte hesapları tespit etmesi ve silmesi gösteriliyor.

Araştırma boyunca izlenen Pepsi, Mercedes Benz, 50 Cent, Puff Didy, Rusya başbakanı Dmitry Medvedev gibi hesaplarda benzer durumlar gözlenmiş. Puff Didy'nin hesabı bir günde 185 bin takipçi kazanırken farklı bir günde 393 bin takipçi kaybetmiş. Markalar arası rekabet de tabloya yansımış. Pepsi bir günde 70 bin civarında takipçi kazanmış. Bu da tam tamına Coca Cola'nın takipçi sayısını geçmesine yeterli olan rakam.

Sosyal medyanın giderek artan önemi ticari beklentilerin de artmasına neden olmakta. Bu nedenle olduğunuzdan daha ünlü ve popüler görünmek için bu tip yollar tercih edilebiliyor.

Her Facebook Beğenisi 174 Dolar Değerinde

YORUMLAR