Mars'a İnen InSight Selfie Gönderdi

InSight selfie 1

Kısa bir süre önce Mars’a başarılı bir iniş gerçekleştiren sonda robotu InSight, Mars yüzeyini gösteren ilk fotoğrafın ardından selfie gönderdi. Fakat robotun kendi fotoğrafını çekmesi beklediğiniz kadar kolay olmadı.

Mars’a çevresinin fotoğrafını çekmek için gönderilmeyen InSight, bu sebeple yüksek çözünürlüklü kameralarla donatılmamıştı. Buna rağmen NASA, InSight’ın üzerine zor da olsa hareket edebilen bir kamera mekanizması yerleştirmeyi başarmıştı. robotik kolunun üzerindeki kamerayla kendisinin 11 farklı fotoğrafını çeken InSight, bu fotoğrafların bir araya getirilmesiyle ilk sefiesini çekmiş oldu.

InSight selfie 2

InSight tarafından çekilen görüntülerin bir başka önemiyse araştırma ekibinin sonda yapılacak yeri belirlemesine yardımcı olmasıydı. InSight’ın doğru ve işe yarar bir bölgeye inip inmediğini görmek isteyen araştırmacılar, hem InSight’ı hem de çevresini geniş açıyla çekme kararı almışlardı. Yapılan ilk incelemelerden sonra beklediklerinden çok daha iyi bir noktaya indiklerini ve InSight’ın çevresinde taşların, tepelerin ya da deliklerin olmamasının, araştırmanın geleceği için ehemmiyetli görülmüştü.

InSight, altı ay uzay boşluğunda yolculuk yaptıktan sonra 26 Kasım tarihinde Mars yüzeyine başarıyla inmişti. NASA’nın 2012 yılında Curiosity isimli robotunu Mars’a göndermesinin ardından ilk Mars seferi olması açısından da önem teşkil eden InSight, diğer görevlerin aksine çevrede ilerlemek yerine olduğu yerde kalacaktı. Beraberinde götürdüğü bir tür sondayla Mars yüzeyinin altında araştırmalar yapacak olan InSight’ın, gezegenin oluşumuna dair veriler elde etmesi bekleniyordu.