Mars’a Seyahat Eden Astronotlar Kansere Yakalanabilir

Mars’a Seyahat Edenler Kansere Yakalanabilir

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından yapılan bir araştırma, Mars’a seyahat eden astronotların yoğun radyasyon sebebiyle kansere yakalabileceklerini gösteriyor.

Dünya büyük değişiklikler geçirdi. Buzul çağları gelip geçti. Yanardağlar, gezegeni külle kapladı. Bütün bunlar yeniden yaşanabilir. Ya da kocaman bir asteroitin gezegenimize düşerek canlı yaşamını yok etmeyeceğini kim garanti edebilir ki? Kısacası, insanoğlunun varlığını devam ettirebilmesi için bir B planına ihtiyacı var.

Başka bir gezegene yerleşmek elbette çok zor, ancak insanlığın geleceği tamamen buna bağlı olabilir. Türümüzün hayatta kalabilmesi için eninde sonunda Mars’a gitmeliyiz. Daha uzun yaşamak istiyorsak, yuvamızdan başka yerlere de şubeler açmalıyız. Tabii, önce bu zorlu serüvende nelerle karşılaşabileceğimizi görmemiz gerekiyor.

Astronotlar Kanser Tehdidiyle Karşı Karşıya

Washington DC'deki Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki (GUMC) araştırmacılar, güneş sistemi boyunca uzun süreli seyahatler yapmanın astronotları nasıl etkileyeceğini anlamak için çalışmalar yürütüyorlar. Uzun vadedeki uzay misyonlarında, astronotlar birçok farklı kaynaktan radyasyona maruz kalacak ve şu anda bu radyasyonu engelleyecek herhangi bir yöntem ne yazık ki mevcut değil.

Kıdemli araştırmacı Kamal Datta, ”Mevcut koruma teknolojisi ile astronotları ağır iyon radyasyonunun olumsuz etkilerinden korumak oldukça zor. Bu etkilere karşı ilaç kullanmak bir yöntem olsa da henüz böyle bir ilaç geliştirilmedi"  dedi. 

Radyasyonun biyolojik süreçler üzerindeki etkilerine dikkat çeken Datta, “Üç ila beş gün boyunca, hücreler yenilenir, yeni hücreler bölünür ve eski hücrelerle yer değiştirir. Bu sürecin bozulması, bir dizi değişiklikle sonuçlanır. Hatta bazıları tümör oluşumuna bile yol açar”  ifadelerini kullandı. 

mars kolonisi

New York’ta yer alan NASA Radyasyon Laboratuvarı’ndaki (NSRL) bilim insanları, ağır iyon radyasyonları ya da gama ışınlarını düşük dozlarda farelere tabi tuttu. Araştırmacılar, deneydeki fareleri, herhangi bir radyasyona maruz kalmamış olanlarla karşılaştırarak gastrointestinal sistemin uzayın etkilerine karşı nasıl tepki verdiğini gözlemledi.

Deney sonucunda elde edilen sonuçlar gama ışınlarının sadece 60 gün içinde normale dönebilen ince bağırsak hücreleri üzerinde önemli etkileri olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte ağır iyon ışınlarının hücre yenilenmesini yavaşlattığı ve DNA hasarına neden olduğu belirlendi.

Uzaydaki zamanımızı uzatmanın altın anahtarı, insan fizyolojisinde meydana gelen değişiklikleri daha iyi anlamak ve ortaya çıkabilecek herhangi bir soruna nasıl karşı koyabileceğimizi bilmek olacaktır. Şüphesiz ki daha ileri çalışmalar, önümüzdeki yıllarda güvenli uzay yolculuğu konusunda bizlere ışık tutacaktır.