Mars Keşif Aracı Curiosity’nin Öz Çekim Fotoğrafı Yayınlandı

NASA Curiosity Öz Çekim Fotoğrafı

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars’taki keşif aracı Curiosity tarafından çekilen öz çekim fotoğraflarını yayınladı.

Geçen ay çekildiği belirtilen NASA’nın yayınladığı panaromik fotoğrafta, Curiosity’nin kızıl gezegendeki toz fırtınasından etkilendiği ve ince bir toz tabakasıyla kaplandığı görülüyor. Ayrıca fotoğrafta gökyüzünün biraz karanlık olduğu da görülüyor. Uzmanlara göre bu durum, Mars atmosferinde hala toz bulunduğuna işaret ediyor.

NASA’nın Mars Bilim Laboratuvarı’nda geliştirilen 2,5 milyar dolar değerindeki Curiosity, 26 Kasım 2011 tarihinde Cape Canaveral Uzay İstasyonu'ndan fırlatılmıştı. Kızıl gezegende farklı canlıların yaşayıp yaşamadığını ve gezegenin insan yaşamına uygunluğunu araştıran keşif aracı, Mars iklimi ve yüzeyi ile ilgili Dünya’ya sürekli bilgi gönderiyor.

Küçük bir otomobil büyüklüğündeki Curiosity, yüzey analizleri yapabilmek, resim çekebilmek ve bilimsel deneyler yapabilmek için 2 metreye kadar uzanan robotik bir kola sahip. 2,7 metre genişliğinde ve 2,1 metre yüksekliğinde olan keşif aracının ağırlığı ise 900 kg. Sahip olduğu tekerleklerle her gün 200 metreye kadar mesafe gidebilen ve 65 cm’ye kadar yükseklikteki engelleri aşabilen Curiosity, gece gündüz çalışan nükleer bataryası sayesinde Güneş ışınları olmasa da görevini başarıyla sürdürebiliyor.

NASA'nın Mars'taki diğer gezginci robotu olan ve Güneş enerjisiyle çalışan Opportunity ile ise Haziran ayından bu yana irtibat kurulamıyor.

YORUMLAR