Mars'taki Buz Gölünden Yeni Bir Görsel Geldi

Mars kolorev krateri

Avrupa Uzay Ajansı tarafından Mars’ın yörüngesine gönderilen Mars Express uydusu, yakın zaman önce Mars’daki Korolev kraterinin fotoğraflarını göndermeyi başarmıştı. Bugün itibarıyla Kolorev kraterinin yeni bir fotoğrafı daha yayınlandı.

Dünya’dan 55 milyon kilometre uzakta görevini icra etmeye devam eden Mars Express, yaklaşık üç gün önce Ağrı Dağı’nın zirvesinden çekilmiş bir fotoğrafa benzeyen görüntüler göndermişti. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), yaptığı açıklamayla görüntülerin Kızıl Gezegen’deki büyük miktarda buzulun bulunduğu Kolorev kraterine ait olduğunu belirtmişti. Uydu bugün itibarıyla kratere ait olan yeni bir görsel daha gönderdi.

Mars kolorev krateri 2

İlk olarak 2003 yılında uzaya fırlatılan ve uzaydaki on beşinci yılını kutlayan Mars Express, bu özelliğiyle uzayda en uzun süre görevde kalan ikinci insan yapımı uydu olmayı başarmıştı. NASA tarafından 2001 yılında uzaya gönderilen ve yine Mars’ın etrafında 17 yıldır görev yapan Mars Odyssey uydusunun rekorunu kırması muhtemel olan Mars Express, 15 yılın ardından hala yüksek çözünürlüklü ve kaliteli görseller gönderebildiğini kanıtlamıştı.

Fotoğrafı çekilen Kolorev Krateri ise Mars’ın kuzey düzlüklerinde yer alan, 82 kilometre çapındaki devasa bir krater olarak, uzun yıllar önce keşfedilmişti. Rus uzay aracı tasarımcısı ve roket mühendisi Sergei Kolorev’in ismini alan krater, içerisinde buz bulundurmasıyla bilim insanlarının ilgisini çekmişti.

Milyonlarca yıldır erimeden gelen buz tabakasının erimemesindeki sebep ise kraterin bir soğuk hava kapanı gibi çalışması olarak gösterilmişti. Buzulun üzerindeki gazların, diğer bölgelerden daha soğuk olması sebebiyle buzulun üzerine doğru çöktüğü ve böylece koruyucu bir tabaka gibi hareket ederek, buzun erimesini engellediği ortaya çıkarılmıştı.