Mars’tan Şaşırtıcı Krater Görüntüsü

Mars Şaşırtıcı Krater Görüntüsü 1

NASA'nın Mars Reconnaissance Orbiter adlı keşif aracı (Keşif Yörünge Cihazı), bir süredir Mars’a ait çeşitli görüntüleri kaydediyordu. Uzay aracı, Kızıl Gezegen'de görünümüyle herkesi şaşırtan ilginç bir krater görüntüsü yakaladı.

ABD’nin Tucson bölgesinde yer alan Arizona Üniversitesi'ndeki HiRise kamera ekibi, kratere ait iki farklı görüntüyü geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından paylaştı. "Bu kratere bakmak tamamen hipnotik bir etki" cümlesiyle yapılan paylaşımdaki görsellerden birisi siyah-beyaz bir görselken, diğeri yakınlaştırılmış bir sürüngen gözüne benzeyen geliştirilmiş renkli bir görsel olarak paylaşıldı. Görsellerde, kraterin çevresinden bir hayli farklı olduğu görülüyor.

Ancak yine de bu kraterin varlığı, Mars’ta uzaylıların var olduğunu kanıtlamıyor. Çünkü Kızıl Gezegen, insanların ilişkisiz nesnelerde tanınabilir kalıpları ve şekilleri görmelerine neden olan bir olay olan sanrı etkisini tetikleyebilecek pek çok oluşuma sahip.

Mars Şaşırtıcı Krater Görüntüsü 2

NASA, kutup tabakalarının yaklaşık 2 mil (3 kilometre) kalınlığında tozlu su buzlarından oluştuğunu söylüyor. Erozyon ve diğer doğal süreçlerin, egzotik görünümlü oluşumlar oluşturabildiği ve eski kraterlerin yerlerini ortaya çıkarabildiği belirtiliyor. MRO da bölgedeki tabakalı yatakların kütle kazandığını veya kaybedip kaybetmediğini görmek için Mars'ın Kuzey Kutup Bölgesi’ni gözlemliyordu. Söz konusu sıradışı krater de bu gözlem süreci sırasında keşfedildi.

HiRise ekibi tarafından görüntülenen bu krater, daha önce 2017 yılında NASA tarafından görüntülenen ve şaşkınlık yaratan dairesel bir Güney Kutup formasyonunu hatırlatıyor. Bu formasyonda olduğu gibi şu anki krater görüntüsü de, burada bir kraterin mi yoksa batan bir yerden kaynaklanan bir çöküş çukurunun mu söz konusu olduğu sorusunu ortaya çıkarıyor.