Mars'a Gidecek Ekipte Kalıcı Beyin Hasarı Tehlikesi

Mars'a Gidecek Ekipte Kalıcı Beyin Hasarı Tehlikesi

Geçtiğimiz ay düzenlenen Uluslararası Uzay Konferansı'nda açıklama yapan Elon Musk, Mars'a gidecek ekibin ölüme hazırlıklı olmasını söyleyerek kan dondurucu sözler sarf etmişti. Konuyla ilgili yapılan yeni araştırma sonuçlarına göre ise ölümün sadece bir kurtuluş olabileceği ortaya çıktı.

Mars'a yapılacak olan ilk insanlı yolculuk şu sıralar gündemi oldukça meşgul ediyor. NASA, Mars'a gidecek ilk insan topluluğu kamoyuna duyurdu. 6 kişiden oluşan ekip Daedalus adına sahip olacak. Özenle seçilen bu ekip her ne kadar göz kamaştırıcı bir iş yapıyor gibi görünse de başlarına çok kötü şeyler gelebilir. Yapılan bir araştırmaya göre Mars'a gidecek olan ekibin başarı şekilde Dünya'ya dönmesi halinde ağır sonuçlarla karşı karşıya kalabileceği söyleniyor.

Dünya'nın sahip olduğu manyetosfer ile insanlar uzayın zararlı radyasyonlarından korunurken, Mars'a gidecek olan insan topluluğu için böyle bir koruma olmayacak. Bu nedenle Mars'a giden ekip yoğun uzay radyasyonuna maruz kalacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Charles Limoli, bu tarz bir radyasyonun insanlar üzerinde kalıcı sonuçları olacağını söylüyor. Performans düşüşü, hafıza kaybı, beyin hasarı ve sürekli endişe gibi durumlar Mars'a gidece ekipte görülmesi olası durumlar olarak belirtiliyor.

Mars Seyahati Sadece 200 Bin Dolar

YORUMLAR