Marvel Filmleri Hangi Yıllarda Geçiyor? İşte Resmi Zaman Çizelgesi

Marvel sinematik evren zaman çizelgesi

Marvel Studios, Marvel Cinematic Universe’in 10. yılı şerefine, resmi Marvel Sinematik Evren zaman çizelgesi yayınlandı. Bu yıl çıkan Avengers: Infinity War’un da yer aldığı çizelge, Marvel Studios: The First 10 Years adı verilen ve Marvel evrenindeki kimi kafa karışıklıklarını gidermek adına hazırlanan kaynak kitabın içerisinde yer aldı.

Marvel’ın sinematik evreni her ne kadar detaylıca işlenmiş ve tutarlı senaryolara sahip olsa da film sayısının artmasıyla zaman çizelgesinde de kimi karışıklıklar oluşmuştu. Ortak bir evrende hareket eden Marvel, film sayısının artmasıyla kimi hatalar yapmaya başlamıştı. Örneğin; geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Spider-Man: Homecoming filminde Avengers filmlerine yapılan bir referansta tarih yanlış verilmiş ve sekiz yıllık bir atlama yaşanmasına sebep olunmuştu. Bunun üzerine açıklama yapan Kevin Feige, resmi Marvel Sinematik Evren zaman çizelgesi yayınlayacaklarının sözünü vermişti.

Yayınlanan çizelgeyle Marvel evreninin başlamasından Thanos’un bütün Infinity Stones’ları toplamasına kadar geçen süre, tek tek tarihlendirilerek, kesinleştirilmiş oldu. Yayınlanan çizelgeyse aşağıdaki gibiydi.

MCU zaman çizelgesi

Marvel sinematik evren zaman çizelgesi

  • 1943-1945: Captain America: The First Avenger
  • 2010: Iron Man
  • 2011: Iron Man 2The Incredible HulkThor
  • 2012: The AvengersIron Man 3
  • 2013: Thor: The Dark World
  • 2014: Captain America: The Winter SoldierGuardians of the GalaxyGuardians of the Galaxy Vol. 2
  • 2015: Avengers: Age of UltronAnt-Man
  • 2016: Captain America: Civil WarSpider-Man: Homecoming
  • 2016'dan 2017'ye: Doctor Strange
  • 2017: Black PantherThor: RagnarokAvengers: Infinity War

marvel zaman çizelgesi

Marvel sinematik evren zaman çizelgesinde yapılan değişikler ve sebepleri

Zaman çizelgesinin hazırlanmasında Marvel Studios ve Kevin Feige’in katkısının ne kadar olduğu bilinmezken, yakın zaman sonra yapılacak bir başka duyuruyla filmlerde yaşanan olayların da tarihlendirilmesi bekleniyor.

Çizelgeye dair dikkat çeken bir başka ayrıntıysa Ant-Man & the Wasp filmine yer verilmemiş olması. Marvel’dan çıkan son film olmasından ötürü listenin Ant-Man filminden önce hazırlanmış ve baskıya hazırlanmış olabileceği belirtilirken, filmin Avengers: Infinity War’dan önce bir tarihte geçtiğiyse neredeyse kesin.

Listeye yakından bakıldığındaysa kimi değişikliklerin yapıldığı da görülebiliyor. Tematik sebeplerden ötürü ilk Iron Man filminin geçtiği tarih 2010 yılına kaydırılmış durumda. Yapılan bu değişiklikle birlikte Iron Man 2 ile Iron Man birbirlerine biraz daha yaklaşmış oldular.

Göze çarpan bir başka detay ise Doctor Strange filminin yeriyle alakalıydı. Filmin yönetmeni Scott Derrickson, yaptığı açıklamalarda hikayenin 12 aylık bir süre içerisinde geçtiğinin altını çizmişti. Bu açıklamadan hareketle Doctor Strange’in 2015 ila 2016 arasında geçiyor olması gerekiyordu. Fakat yayınlanan Marvel Sinematik Evren zaman çizelgesi bizlere filminde 2016 ve 2017 yılları arasında geçtiğini gösterdi. Yapılan değişiklik ise Doctor Strange’in Thor: Ragnarok filminde küçük bir rol almasına bağlandı ve bu küçük hata bir şekilde giderilmiş oldu. Doctor Strange’in kendi filminden hatırladığımız üzere Stephen Strange, 2016 yılında beyin cerrahı olarak çalışmaya devam ediyordu.

Zamanında değişiklik yapılan bir başka film ise Black Panter oldu. 2017 yılına taşınan filmin tarihinde yapılan değişiklik ise Avengers: Infinity War’da yaşanan sınır açma olaylarıyla ilgilendirildi. Infinity War’un 2017 yılında geçtiğinin söylenmesiyse direkt olarak Thor: Ragnarok’un mid-credit sahnesinde geçen konuşmayla alakalı.

Tüm bunların yanı sıra zaman çizelgesinde yapılan değişiklikler, büyük problemler yaşanmasına da sebep oldu. Avengers: Infinity War filminde yer alan ve yaşananların Captain America: Civil War’dan iki yıl sonra geçtiğini belirten bir diyalog, çöpe gitmiş oldu. En büyük problem ise Black Panther filminde yaşandı. Keza Black Panther’in Civil War’dan bir hafta kadar sonra başladığı biliniyordu.