Massive Attack Albümü DNA'ya Kaydedildi

Massive Attack DNA

Tanınmış müzik gruplarından Massive Attack, yirminci yılını dolduran Mezzanine albümünü onurlandırmak için hiç olmadık bir yola başvurdu. Bilim adamlarıyla küçük bir ortaklığa giden grup, albümdeki şarkıları DNA kodlarına kaydettirerek, yüzlerce yıl daha yaşamasının önünü açtı.

Massive Attack DNA kayıt dizini

Albümdeki şarkıları DNA’ya kopyalanabilir hale getiren ETH Zurih’in Fonksiyonel Malzemeler Laboratuvarında Profesör olarak görev yapan Robert Grass konuyla ilgili açıklama yaparken, şunları kaydetti: “Çeşitli bilgiler, 0 ve 1 dizileri kullanılarak CD ve sabit disklere kaydediliyor. Bilgileri biyolojik olarka ydetmek için ise DNA bloklarında bulunan A, C, G ve T, DNA dizinleri kullanılıyor. Böylece müzik gibi bilgiler, yüzlerce yıl depolanabilir hale getirilebiliyor.

Mezzanine albümünde yer alan müzikleri, 0 ve 1 dizinindeki gibi A, C, G, T dizinine aktardıklarını söyleyen profesör, hemen yukarıda gördüğünüz gibi bir görüntü elde ettiklerini söyledi. Grass, albümü benzer şekilde yüz binlerce satırla kodladıklarını ve 5 bin cam küre içerisine yerleştirdikleri DNA’lara aktardıklarını söyledi.  

İsmi verilmeyen Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir şirket tarafından müzik dosyalarının 920 bin DNA dizisine çevrildiği dile getirilirken, bu dizinlerin hemen aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi DNA’ya bir parlak katman şeklinde işlendiği ifade edildi. İşlenen her DNA’nın cam kürelere aktarıldığını anlatan yetkililer, böylece bütün albümü DNA olarak yüz yıllarca saklanabilecek seviyeye getirdiklerinin altını çizdiler.

Massive Attack DNA kayıt yeri

Müzik dünyasında bir ilki gerçekleştiren Massive Attack’ın DNA’ya kaydettiği Mezzanine albümünde yer alan ve çok sevilen Teardrop şarkısını ise hemen aşağıdan dinleyebilirsiniz.