Mavi Balina'dan Sonra Mariam Tehlikesi Başladı!

Mariam nedir

Çocuk yaştaki birçok kişiyi ölüme sürükleyen Mavi Balina'dan şimdi de ortaya başka bir tehdit çıktı. Bakanlık, Mariam isimli oyuna erişim yasağı konulmasını talep ederek, aileleri uyardı. WhatsApp üzerinden size gelen emirleri uyguladığınız ve üst seviyelere çıkmaya çalıştığınız Mavi Balina, birçok genci intihara sürüklemişti. İsmini bilmediğiniz bir kişiden aldığınız görevleri gerçekleştirdiğiniz Mavi Balina, her ne kadar bilgisayar oyunu gibi lanse edilse de aslında sadece birinden aldığınız mesajları yerine getirmeye uğraştığınız oyun benzeri bir olaydı.

Mavi Balina’nın birçok kere televizyon ekranlarında yer alması ve ailelerin haber bültenlerinde dahi uyarılmasıyla ölümlerin önü kesilirken, şimdi de Mariam tehlikesi peyda oldu. Suudi Arabistan vatandaşı Salman El Harbi’nin geliştirdiği "Mariam" adlı oyun, geçen yazdan itibaren özellikle Ortadoğu’daki gençler arasında yaygınlaştı.

Mariam oyunu

Mariam Oyunu Nedir?

Oyunda, Mariam ismi verilen 9 yaşındaki kızın oyunu oynayan kişiye kaybolduğunu söylediği ve evine dönmek için yardım istediği belirtildi. Oyuna başlamadan önce isim, adres ve yakın çevreye dair detaylar gibi bilgilerin verilmesinin zorunlu olduğu kaydedilirken, Mariam’a Facebook ve WhatsApp gibi uygulamalara erişim izni verildiği de dile getirildi.

Kullanıcılara “Eviniz nerede? Facebook hesabınız ne?” gibi kişisel sorular yönelten oyun, sorulara cevap vermeden bir sonraki aşamaya geçmenize ise izin vermiyor. Gazete Habertürk'ten Fevzi Çakır ve İrem Koca'nın haberine göre oyun kapatıldığında, tekrar oynamak için 24 saat beklemek gerekiyor.

Ses efektleri ve korkunç görsellerle desteklenen oyunun son seviyesine gelindiğindeyse bilinmeyen bir numaradan saat 03.00’da bir arama geliyor. Sosyal medyada tecrübelerini paylaşan bazı bloggerlara göre, farklı dillerde konuşan bir robot cep telefonundan arayarak “Seninle tekrar görüşeceğiz” gibi kaygı verici bir ses dinletiyor ve oyunculara mesajlar yolluyor. Halihazırda YouTube üzerinde oyuna dair birçok video olduğu gözlemleniyor ve videolarda telefona gelen aramalarda dinletilen sesler rahatlıkla duyulabiliyor.

Erişim Engeli

Birçok ailenin Mariam ismi verilen oyuna dair bakanlık seviyesinde yaptığı şikayetler ise şimdilik karşılık bulmuş durumda. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurarak, oyuna erişimin engellenmesini talep etti. Bakanlığın yazısında, oyunun kişisel bilgileri elde ettiğine ve çocuklar üzerinde psikolojik tehlike doğurduğuna dikkat çekildi. Yazıda, oyunun çocukların intiharı düşünmesine sebep olduğu, oyunda “cinlerin musallat olması”’ gibi unsurlarla korku psikolojisi oluşturulduğu belirtildi.