Mayınları Tespit Edebilen Ispanak Geliştirildi

Mayınları Tespit Edebilen Ispanak Geliştirildi

Temel Reis'i coşturan, böreklerin vazgeçilmezi olan, üzerine yumurta kırıldığında tadından yenmeyen ıspanak bu sefer hayat kurtaracak. Massachusetts Institute of Technology - MIT bünyesinde çalışan bilim adamları ıspanakların mayınları algılamasını ve bize bildirmesini sağlayacak bir teknoloji geliştirdiler. Ispanaklar henüz insanlarla sözlü olarak iletişim kuramasalar da geliştirilen teknoloji sayesinde mayınların içerisinde bulunan maddeleri algılayıp sinyal verebiliyorlar.

Ispanakların mayınları tespit etmesi bu bitkilerin yapraklarına yerleştiren karbon nano tüpler sayesinde mümkün olmakta. Bu karbon nano tüpler mayınlarda kullanılan nitroaromatik maddelerin tespit edilmesini sağlıyor.

Mayınlar toprağa yerleştirildikten sonra toprağa geçen nitroaromatikler ıspanağın kökleri sayesinde bitkinin içine çekiliyor. Sonrasında ise ıspanak yaprakları kızılötesi kameralarla algılanabilen bir sinyal yayıyor. Bu sayede toprakta mayın olup olmadığı belli oluyor. Ispanağın nanoaromatikleri algılaması ise sadece 10 dakika gibi kısa bir süre almakta. Ayrıca sistem, mayın tespit edildiğinde e-posta gönderebilecek şekilde de yapılandırılabiliyor.

Mayın temizleme işlemleri oldukça yüksek maliyetli ve tehlikeli işlemler. Geliştirilen bu teknoloji sayesinde maliyetler düşecek ve tehlike oranı azalacak.

Bilim Adamları Terör Saldırılarını Tahmin Edebilecek Bir Algoritma Geliştiriyor

YORUMLAR